دوشنبه 7 بهمن 1398 1 جمادی‌الثانی 1441 Monday 27 January 2020

.

.

.

314

راهبرد تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی

راهبرد تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی

 

« تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ ۖ وَلا تَعاوَنوا عَلَى الإِثمِ وَالعُدوانِ »

راهبرد تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی

« تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ ۖ وَلا تَعاوَنوا عَلَى الإِثمِ وَالعُدوانِ »

مقدمه:

اعتصام بحبل­الله و دوری از تفرقه و ضرورت تعاون در عرصه نیکی و پرهیزکاری از اهم تکالیف قرآنی و شالوده پیوند مسلمین با همدیگر است. با توجه به توطئه دشمنان بیرونی و درونی و هم­دینان و هم­کیشان متعصب یا جاهل در جهت ايجاد فتنه مذهبي بين فرق و طوائف و مذاهب اسلامي وفعاليت‌هاي گوناگون و گسترده و سازمان يافته‌اي كه در جهت ايجاد كينه و دشمني بين پيروان مذاهب مختلف اسلامي از سوي جبهة استكبار وهم‌پيمانان منطقه‌اي او در دست انجام است، و با عنايت به اينكه يكي از مهم‌ترين اهداف دشمن توسعة اين فتنه و گسترش آن به داخل كشور جمهوري اسلامي است ضرورت دارد تا با تهيه و تدوين طرح جامع تعامل بين پيروان مذاهب اسلامي به ويژه شيعه و سنّي، زمينة مقابله با اين توطئة عظيم فراهم گردد، و با تلاش در جهت مقابله برنامه‌ريزي شده با اين فتنة خطرناك راه بر اهداف و مطامع دشمنان در اين عرصه مسدود گردد.

بدين منظور راهبرد تعاون و تعامل بين پيروان فرق بويژه شيعه وسني به ترتيب ذيل ارائه مي‌گردد:

فصل اول:

 

بیانیه مأموریت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مؤسسه­ای اسلامی مردم نهاد، علمی، فرهنگی، بین المللی، و دارای شخصیت حقوقی مستقل، غیر دولتی و غیر انتفاعی است که به منظور سیاستگذاری، برنامه­ریزی و فعالیت برای تقریب میان پیروان مذاهب اسلامی ایجاد شده است. مجمع، تمدن نوین اسلامی، احیاء امت واحده، و دست­یابی به سهمی مناسب در هندسه قدرت و نظام جهانی را آرمان مشترک همه ملل مسلمان دانسته و در این مسیر معتقد به سرنوشت مشترک و تفکیک ناپذیر مذاهب اسلامی بوده، و اتحاد مسلمانان را تنها راه صیانت از امت اسلام و دست یابی به آرمان مشترک آن تلقی می­کند.

مجمع برای تحقق وحدت عملی مسلمانان، استفاده بهینه از ظرفیت مذاهب اسلامی، تعامل سازنده و تشریک مساعی ملل مسلمان در عرصه­های فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی را سرلوحه کار خود قرارداده است و از طریق رصد تحولات تقریب، توسعۀ دیپلماسی وحدت، گسترش ارتباط با متفکران، عالمان، نهادها، و جریان­های تقریب­گرا و مصلح، تشکیل حلقه­های گفتگوی بین مذاهب، توسعه جماعات تقریب، ایجاد ائتلاف­ها و تشکل­های مشترک، ایجاد رسانه­های تقریبی عمل مشترک برای مسائل مشترک، و سایر اقدامات مؤثر و وحدت بخش، جهت تحقق این هدف، تلاش می کند.

مجمع، اعتصام به قرآن و سیره نبوی، تمرکز بر منافع و مصالح مشترک، اتکاء بر اشتراکات فراوان و پذیرش تفاوت های فی مابین مذاهب اسلامی را زمینه ساز تقریب می داند و برای تعامل پیروان بین مذاهب اسلامی، بدنبال ارتقاء شناخت و تفاهم؛ گسترش احترام به مذاهب، مدارا، اخوت، تعاون اسلامی و رفع موانع تقریب میان آنان است. مجمع در جهت توانمندسازی و همبستگی مسلمانان در حمایت از ملل مظلوم بویژه مردم فلسطین و مقابله با توطئه­های دشمنان، به ارتقاء خود باوری، بیداری و مقاومت اسلامی آنان، در مبارزه با استکبار، صهیونیزم، و جریان­های تفرقه افکن، افراطی و تکفیری  می­پردازد.

مجمع به عنوان مهمترین نهاد تخصصی تقریب، رسالت الهی خود را بر پایۀ آموزه­های قرآن، سنت و عترت نبوی، تدابیر و اندیشه های عالمان، مصلحان و متفکران مسلمان و خرد جمعی اعضای مجمع عمومی و پایبندی به اصول اخلاق اسلامی انجام می دهد و در این مسیر از همکاری نهادها و مؤسسات تقریبی، حوزه­های علمیه و دانشگاه­های جهان اسلام، ظرفیت جماعات تقریب در کشورهای مختلف و پشتوانه ارزشمند چنددهه تجربه، اعتبار، و روابط گسترده و نزدیک با شخصیت­های تقریبی، در دنیای اسلام برخوردار می­باشد و به عنوان نهادی فراملی، دانش محور، آینده­پرداز، هوشمند و خلاق با مدیریت علمی و تلاش مؤمنانه و صادقانۀ مدیران و نیروی انسانی خوش فکر، کارآمد و مدبر، در پی انجام مأموریت محوله می باشد.

       

 

 

فرصت ها و تهدیدها ، نقاط قوت و ضعف

الف: فرصت­ها

1-   حسن سابقه اندیشه تقریب در جهان اسلام.

2-   پشتیبانی حرکت بیداری اسلامی از اندیشه تقریب و اتحاد اسلامی.

3-   وجود عالمان و دولت مردان و استادان تقریب­گرا در جهان اسلام و ایران اسلامی .

4-   وجود مؤسسات و سازمان­ها و نهادهای تقریب­گرا و ملتزم به اتحاد مسلمین.

5-   رواج تعلیم فقه و اصول مقارن در مرکز علمی جهان اسلام به عنوان یکی از تکیه­گاه­های تقریب و همگرایی .

6-    وجودآیات، روایات و رویکردهای همگرایانه ونافی تفرقه در قرآن و سنت و تاریخ و فرهنگ اسلامی و اصالت امت واحده.

7-   ظهور جمعی از مصلحان دینی و طلایه­داران تقریب در دوقرن اخیردربین اهل تسنن واهل تشیع وتولید علم واندیشه با رویکرد تقریبی وغنی ساختن ادبیات تقریب و وحدت.

8-   پای بندی انقلاب اسلامی به اصل وحدت کلمه و اتحاد ملی و انسجام اسلامی براساس اندیشه­­های حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه­ای(مدظله العالی)  .

9-    حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران از اندیشه تقریب و وحدت مسلمین.

10-  وجود رسانه­ها و نهادهای انتشاراتی و مطبوعاتی مدافع تقریب در ایران و جهان اسلامی.

 

ب: تهدیدها

1-    رواج و اوج­گیری حرکت­های تکفیری و سلفی­گری افراطی در برخی از نقاط و سرزمین­های اسلامی و برخورداری این جریان­ها از قدرت سیاسی و نظامی و عملیاتی.

2-   حمایت استعمار نو و استکبار جهانی از تفرقه در جهان اسلامی.

3-   وجود جریان های تند رو و ناسازگار و متعصب در بین فرق اسلامی.

4-   وجود دولت­ها و دولتمردان وابسته به قدرت های استعماری.

5-   فقدان نقشه­راه مورد توافق برای بیداری اسلامی و انحراف در برخی از جنبش­ها.

6-   فقدان یک نهاد قوی و مرضی الطرفین و برخوردار از اختیارات در جهان اسلام برای حل و فصل مناقشات و رفع تضاد­ها و اصلاح ذات بین.

7-    گسترش سایت­ها، شبکه های ماهواره­ای و رسانه­های ضد تقریب و تعصب­آفرین در جهان اسلام.

8-   وجود سوابق تاریخی مغایر اصل تقریب و تمسک جریان­های تفرقه آفرین به آنها و دامن­زدن به اختلافات و تشدید خصومت­ها.

9-   لغزش رسانه­های غیر متعصب و رسمی در طرح مسائل حاد اختلافی و ایجاد نگرانی­ها.

10-  رواج جنگ نرم، تهاجم فرهنگی و سوءاستفاده جهان استکبار از پدیده جهانی شدن               (globalization) درجهت کمرنگ کردن هویت امت اسلامی.

11-  فقدان متون درسی تقریب­گرا در برنامه­های آموزشی دانشگاه­ها و مدارس جهان اسلام.

 

ج: نقاط قوت

1-   قدرت تولید ادبیات مکتوب با محتوای تقریبی و مقارنه­ای با کمک عالمان و نویسندگان ذیصلاح و توانمند و وجود کتاب­ها و نشریات مناسب در عرصه تقریب و اتحاد اسلامی.

2-   برخورداری از تجربه و دانش تخصصی در حوزه فرهنگ تقریب و فقه مقارن و معارف اسلامی بصورت تطبیقی و توانمندی در عرصه پژوهش­های تقریب بنیاد.

3-   برخورداری از نیروی انسانی آشنا با فرهنگ تقریب و معتقد به دیپلماسی وحدت اسلامی.

4-   برخورداری دبیرکل و مدیران ارشد و کارکنان مجمع از حمایت و هدایت ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران و حسن ارتباط با شورای­عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی.

5-    برخوداری از امکانات و اعتبارات نسبی در حد گردش کار مجمع و تحقق برخی از اهداف.

6-   ظرفیت برقراری ارتباط و تعامل با مجامع همسو در داخل و خارج و بهره­وری از امکانات و توانمندی آنها.

7-    دسترسی مجمع به تعدادقابل ذکری ازشخصیت­های علمی وفرهنگی ودینی معتقد به وحدت اسلامی.

8-   حسن ارتباط مجمع بانخبگان وچهره­های مؤثر اهل سنت داخل و خارج از کشور و ایجاد مفاهمه.

9-    برخورداری مجمع از حسن نظارت وهدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی ومراجع تقلید.

10-  حضور فعال مجمع در نهادهای بین الملل اسلامی و برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی.

و برخورداری از قدرت اعتماد سازی و جلب مشارکت جریان­های مشابه و همسو.

 

د: نقاط ضعف

1-    فقدان تشکیلات قوی وبودجه متناسب با نیازهای جهان اسلام.

2-   فقدان قدرت رسانه­ای تأثیرگذار در محیط داخل وخارج.

3-   کمبود نیروی انسانی متخصص.

4-   عدم برخورداری از توان تأثیرگذاری بر رویکرد نهادهای فرهنگی و آموزشی درجهت غنی­کردن فضای تقریب وهمگرایی.

5-   پایین بودن ضریب نفوذ مجمع در جهان اسلام در جهت راه اندازی وگسترش یک حرکت عمیق وپایدار تقریبی و رویارویی همه جانبه باحرکت­های تکفیری و افراطی.

6-   فقدان فضای اداری متناسب با جایگاه بین المللی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی.

7-   فقدان یک نظام ارزیابی عملکرد و بازخوردگیری ازبرنامه­ها و اصلاح روندها درسطوح ملی و بین المللی.

8-   یک نواختی دربرگزاری کنفرانس وحدت­اسلامی وکاستی دربازده این حرکت بین­المللی.

9-    بلامصرف ماندن برخی ازتولیدات علمی مجمع و فقدان یک نظام نیازسنجی­داخل­وخارج.

10-روز آمد نبودن نظام اطلاع رسانی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی.

11-عدم برقراری ارتباطات تخصصی با دانشگاه­ها، مراکز علمی و فرهنگی و آموزشی متناسب با نیازهای امروز جهان اسلام.

12-آمیخته بودن بخش­هایی از فرهنگ عمومی با اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی و فقدان راه­کارهای مناسب برای رویارویی با این پدیده.

 

چشم انداز مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نهادی است برخاسته از نگاه راه­گشای انقلاب اسلامی برای کمک به حل مشکلات جهان اسلام و پویا در جهت ایجاد امت واحده اسلامی. مجمع اصل تقریب و همگرایی مسلمانان را براساس قرآن و سنت ضرروی دارای اولویت می­داند و در صدد است که با     راه­کارهای علمی و برداشتن گام­های علمی از دامنه تفرقه­ها و اختلافات بکاهد و افق همدلی و مفاهمه را روشن­ترکند. آینده مورد انتظار ما به منصه ظهور رساندن تقریب بین پیروان مذاهب اسلامی و ایجاد تفاهم و تعاون بین ملت­ها، دولت­ها و نخبگان مسلمان در عرصه های گوناگون زندگی است. مجمع با تمرکز بر مشترکات دینی وجود اختلافات فقهی و کلامی و تاریخی را مانعی برای وحدت نمی داند و معتقد است با تمسک و اعتصام بحبل الله مسلمانان می توانند به احیای تمدن اسلامی در پرتو توحید همت گمارند. و نور امنیت و حقانیت اسلام را به جهانیان نشان دهند.

 افق درپیش روی ما سوق دادن عالمان، روشنفکران و اندیشمندان و عموم مسلمانان به سوی توحید عملی در پرتو کلمه الله هی­ العلیاست به نحوی که همه مسلمین با الهام از آیه شریفه:
 «
إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ » به وحدت کلمه برسند و یا پرهیز از تعصب و تندروی امت وسط و امت واحده  را به وجود آورند. در امتداد نظریه پردازی و گفتمان تقریب در این برهه خطیر به سمت تجسم و عینیت بخشیدن به تقریب بین پیروان مذاهب اسلامی حرکت کنیم تا همگرایی از مرحله اندیشه و سخن بگذرد و درمناسبات مسلمین نهادینه شود. آرمان ما نهادینه کردن تقریب و تجسم وحدت اسلامی است این آینده از وعده های الهی و محقق الوقوع است و ره یابی به ساحت آن نیازمند تکاپو و بیداری مسلمین و همدلی آگاهان امت است.

 باعنایت به موارد فوق چشم انداز مجمع بدین قرار است:

بااستعانت از خداوند توانا و در پرتو هم­افزایی متفکران اسلامی از همه مذاهب و تلاش بی وقفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و ارشادات رهبر معظم انقلاب اسلامی و حمایت دولت و ملت ایران و سایر ملل اسلامی در چشم­انداز بیست ساله:

1-            ادبیات تقریب در رسانه­ها، نظام­های آموزشی و تربیتی راه یافته است.

2-            در فرهنگ عمومی ایران و جهان اسلام به صورت چشمگیری اتحاد و همگرایی نهادینه شده است

3-            جمهوری اسلامی ایران در این چشم انداز دارای این ویژگی هاست:

الف) مردم اعم از شیعه و سنی اخوت و برادری را در فضای ملی و اسلامی باور دارند و در پرتو آن با تفاهم زندگی می­کنند و شکاف­ها و اختلاف­های قومی، زبانی، مذهبی به حداقل ممکن تقلیل می­یابد.

ب) ملت­های مسلمان، عالمان و متفکران اسلامی ایران را به عنوان کانون ترویج فرهنگ اتحاد و اتفاق و اخوت به رسمیت می­شناسند.

 

یادآوری:
برای تحقق این چشم اندازی لازم است موازین تقریب براساس آموزه­های قرآن، سنت و فرهنگ انقلاب اسلامی در ساختار نظام اجرایی و فرهنگی و اقتصادی و آموزشی کشور لحاظ شود و تقریب به عنوان یک ضرورت اجتماعی در دستور کار هر سه قوه قرار گیرد.

 

 

فصل دوم:

راهبرد تعاون و تعامل بين پيروان مذاهب در سطح ایران و جهان اسلام

راهبرد اصلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این برهه خطیر عملیاتی کردن تقریب و به منصه ظهور رساندن اندیشه همگرایی در ایران و جهان اسلام و بسط حرکت اتحاد ملی و انجام اسلامی است.

در سطح بین المللی:

برای تحقق این راهبرد در جهان اسلام اهداف، سیاست­ها و راه­کارها و برنامه­های ذیل مدنظر می­باشد:

اهداف:

1-    درازمدت:
زمينه­سازي براي تحقق امت واحدة اسلامي.

2-    میان مدت:

الف: از ميان برداشتن موانع و مشكلاتي كه از نزديكي مسلمين و پيروان مذاهب و فرق گوناگون جلوگيري مي‌كند.

ب: تعامل سازنده در جهت حفظ اسلام و مصالح مشترک مسلمین.

ج: ایجاد ساختارهای جدید در دنیای اسلام برای تقویت مناسبات ملل اسلامی.

3-    کوتاه مدت:

الف: خنثی سازی توطئه­های تفرقه افکنانه دشمنان.

ب: ایجاد حس خوش بینی و تفاهم و محبت بین ملت ها و گروه ها و پیروان مذاهب اسلامی

سیاست ها:

1-   تبيين و تاكيد بر مشتركات فرق و مذاهب اسلامي در حوزه عقاید و احکام و اخلاق اسلامی و تلاش در جهت فرهنگ سازي و نهادینه کردن همگرایی و اتحاد و دامن نزدن به اختلافات مذهبی.

2-   تاكيد بر اجتهادي بودن و محدود و معدود بودن موارد اختلاف فقهی بين پیروان فرق و مذاهب اسلامي. تعامل و تفاهم سازنده در جهت کاستن از دامنه اختلافات و دامن نزدن به آنها.

3-   تاكيد و تبيين هويت واحد امت اسلامي و حقوق و وظائف مسلمين نسبت به يكديگر علي­رغم تفاوت‌هاي مذهبي و تاکيد بر فرهنگ سازي در جهت معرفی هويت امت واحده.

4-   نشر و تبيين و ترويج رفتارها و گفتارها و اندیشه­هایی كه در ايجاد حسّ محبت و تفاهم و نزديكي پيروان مذاهب اسلامي به يكديگر مؤثر است.

5-   پرهيز از رفتارها و گفتارهايي كه موجب برافروختن شعله‌هاي كينه و دشمني بين پيروان مذاهب اسلامي مي‌شود. ريشه­يابي جريان هاي ويرانگر تکفيري و افراطي شيعه و سني و روشنگري در جهت معرفی اسلام ناب محمدی(ص) و ایجاد تفاهم و اخوت مسلمانان.

6-   مبارزه با جريان‌هاي تكفيري و افراطي سني و شيعي و جلوگیری از اهانت به صحابه پیامبر اعظم(ص) و رعایت احترام به مقدسات مذاهب اسلامی .

7-   پشتيباني و تقويت جريان­های تاثیرگذار، مؤسسات، شخصيت‌هاي وحدت­گرا در جهان اسلام.

8-   تعمیق وگسترش سازوکارهای دیپلماسی وحدت با بهره­گیری از ظرفیت­های موجود در دنیای اسلام و ایجاد ظرفیت­های جدید.

9-   گشودن باب گفتگو و آمد و شد با جریان­ها و شخصیت­ها و مؤسسات بی اعتنا به وحدت برای تاثیرگذاری سازنده برآنها.

10-      رصد تحولات جهان اسلام و ورود به موقع و اثرگذار به میدان حوادث و اعمال دیپلماسی وحدت و اهتمام در جهت روشنگری و ابهام زدایی و اصلاح ذات بین.

راهكارها و برنامه ها:

اهم راه‌كارهاي و برنامه­های وحدت آفرين بين پيروان مذاهب اسلامي بدین قرار است:

الف: راه‌كارهاي علمي، پژوهشي آموزشي:

1-    تبادل استاد و دانشجو و ایجاد فرصت­های مطالعاتی متقابل ویژه استادان شیعه و سنی.

2-   تشكيل گردهمایي‌هاي علمي و پژوهشی با مشارکت اندیشه­ورزان کشورهای اسلامی.

3-   تأسيس كرسي‌هاي تدريس فقه و كلام مقارندر دانشگاه­های جهان اسلام.

4-   تأسيس و راه‌اندازي سايت‌هاي علمي مشترك با رویکرد تقریبی.

5-   راه‌اندازي مركز گفتگوي بين مذاهب، ادیان، فرهنگ­ها و تمدن­­ها با رویکرد همگرایی.

6-   انتشار مجلات علمي مشترك در زمينه‌هاي علمي ومذهبي.

7-   انجام پروژه‌هاي علمي و پژوهشي مشترك متناسب با نیازهای امت واحده.

8-   تأسيس مراكز آموزشي_ پژوهشي مشترك وتقريبي.

9-   پاسخگویی علمی و مستند به شبهات با مشارکت علمای فریقین.

10-ترویج فرهنگ احترام به مقدسات مذاهب اسلامی در محیط­های علمی کشورهای مسلمان.

11-حمایت از ایجاد کرسی های نظریه پردازی در حوزه تقریب مذاهب اسلامی.

12-تدوین و امضای تفاهم نامه بین دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه های معتبر جهان اسلام.

13-استفاده از ظرفیت علمی و فرهنگی و آموزشی جهان اسلام از قبیل آیسیسکو.

14-گنجاندن درس فرهنگ تقریب در برنامه­های آموزشی دانشگاه­های اسلام.

15-ایجاد تشکل­های تقریب­گرا در دانشگاه های کشورهای اسلامی.

 

ب: راهكارهاي ديني و مذهبي:

تقويت روابط مذهبي و ديني بين پيروان مذاهب اسلامي از طريق:

1-    نشست‌هاي علمي مشترك بين علماي مذاهب اسلامي.

2-   رفت و آمدها و ملاقات‌هاي دوستانه بين علما ونخبگان مؤثر مذاهب اسلامي.

3-   ترويج و گسترش جشن‌هاي مذهبي مشترك بويژه جشن‌هاي ميلاد رسول اكرم(ص) و فاطمه زهرا(س)  و ساير اهل بيت(ع).

4-   برپائي مراسم مذهبي مشترك از قبيل نمازهاي جماعت مشترك وایجاد مراکز امر به معروف و نهی از منکر و مؤسسات علمی برای پاسخ به شبهات.

5-   ترويج و گسترش برنامه‌هاي قرآني مشترك بويژه در زمينه تعليم قرائت و تجويد و تفسیر مقارن.

6-   تقویت ارتباط مجمع با مراجع و حوزه هاي علميه شیعه و سنی در کشورهای اسلامی.

7-   تألیف کتب و نشریات علمی و دینی با مشارکت استادان و علمای فریقین

8-   برگزاری کنفرانس­های تقریب مذاهب اسلامی با میزبانی و مشارکت علمای کشورهای اسلامی در اقصا نقاط جهان اسلام

9-   برگزاری نشست­های علمی مشترک و بزرگداشت­های مردمی مشترک درباره مفاخر علمی و دینی هریک از مذاهب

10-مبارزه مشترک با پدیده تکفیر و افراط در همه مذاهب اسلامی و ممانعت از اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی و حفظ احترام صحابه رسول اعظم(ص)

ج: راه‌كارهاي اجتماعي

تأسيس اتحاديه‌ها و مجموعه‌هاي خدمات اجتماعي مشترك با هدف توسعه همكاري‌هاي گوناگون بين پيروان فرق و مذاهب اسلامي از طريق:

1-    تأسيس مؤسسات خدمات­رساني متشكل از پيروان مذاهب اسلامي جهت ارائه خدمات اجتماعي از قبيل: كمك به نيازمندان، ايجاد اشتغال براي جوانان بويژه فاقدان سرپرست، تاسيس صندوق‌هاي قرض‌الحسنه، كمك به ازدواج جوانان، تامين مسكن، ايجاد تسهيلات آموزشي، كمك به درمان بيماران، و ارائه كمك‌هاي بهداشتي در کشورهای اسلامی.

2-      تأسيس و تقويت اتحاديه‌های صنفي، جهت تحكيم مباني تقريب و وحدت در ميان اصناف گوناگون نظيراستادان،نخبگان، دانشجويان، فرهيختگان، علماء مذهبي، بازرگانان ، هنرمندان، ورزشکاران، اصحاب‌رسانه وایجاد اتحاديه‌هاي بين‌المللي نظير، اتحاديه بانوان، جوانان، سادات ، ريش‌سفيدان، معتمدان.

الف: ايجاد ارتباط نزديک با انجمن­هاي دوستي کشورهاي اسلامي.

ب: جذب علما و نخبگان براي عضويت در مجمع عمومي.

3-   راه‌اندازي مسابقات و المپيادهاي علمي، هنري، پژوهشي، قرآني با اهداف تقريبي و تشويق نخبگان برگزيده.

4-   راه‌اندازي مسابقات­ورزشي با اهداف تقريبي و تشويق نام­آوران و برگزيدگان مسابقات­ورزشي

5-   تكريم شخصيت‌هاي برجسته تقريبي ويا نام‌آور و نخبه در راستاي اهداف تقريب .

6-   بهره‌گيري از مؤسسات كمك رساني، و خدمات اجتماعي داخلي وخارجي در راستاي اهداف تقريب

7-   فعالسازي گروه‌ها و سازمان‌هاي اجتماعي در جهت اهداف تقريب.

8-   تأسیس سازمان های مردم نهاد (N.G.O) با صبغه تقریبی.

د: برنامه ها و راهكارهاي فرهنگي هنري:

1-   توليد و حمايت و تشويق آثار فرهنگي و هنري تقريبي و برگزاري و شرکت در نمايشگاه­هاي  کتاب بين المللي در راستاي اشاعه فرهنگ تقريب.

2-   توليد و حمايت و تشويق آثارفرهنگي و هنري در راستاي مقابله با جريانهاي تكفيري وافراطي.

3-   برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و هنري در جهت تحقق وحدت وتقريب.

4-   حمايت از مؤسسات فرهنگي و هنري تقريبي.

5-   حمايت و پشتيباني از نشر و توزيع آثار تقريبي اعم از نوشتاري،ديداري، شنيداري و نرم­افزاری.

6-   برپائي دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت تقريبي براي اقشار گوناگون.

7-   تهیه بسته‌هاي فرهنگي و هنري تقريبي براي طبقات و اقشار مختلف جامعه.

8-   توليد مجلات و نشريات عمومي در جهت ترويج وحدت‌گرائي و تقريب در جامعة اسلامي، و در جهت منزوي ساختن جريان تكفير و ترور عليه پيروان مذاهب اسلامي.

9-   تمرکز بر اهمیت نقش سازنده رايزنان فرهنگي و توجيه و فعال تر ساختن آنان در جهت تقريب با برگزاری دوره­های آموزشی.

10-   حمایت از تولید فیلم­های سینمایی و برنامه­های تلویزیونی با رویکرد تقریبی در ایران و جهان اسلام.

11-اهتمام در تعلیم فرهنگ تقریب و توجیه مداحان و مبلغان دینی که سالیانه به خارج از کشور اعزام می­شوند.

 

ه: برنامه ها و راهكارهاي رسانه‌اي:

تأسيس و گسترش فعاليت‌هاي رسانه‌اي تقريبي بابهره‌گيري از راهكارهاي زير:

1-    فعال سازي رسانة ملي و بهره گیری از امكانات گوناگون آن در راستاي اهداف تقريب.

2-   تأسيس رسانه‌هاي ماهواره‌اي تقريبي به زبان‌ها مختلف و با رويكردهاي گوناگون تقريبي.

3-   تاسيس و گسترش سايت‌هاي تقريبي و حمايت از سايت‌هاي تقريبي مؤثر و فعال به زبانهاي گوناگون.

4-   بهر‌ه‌گيري حداكثري از رسانه‌هاي شنيداري،گفتاري و ديداري موجود در جهت نشر و گسترش گفتمان تقريبو دیپلماسی وحدت.

5-   مقابله با رسانه‌هاي ضد تقريبي با روشنگری و استفاده از طرق قانونی.

6-   تشويق و حمايت از رسانه‌هاي تقريبي.

7-   راه­اندازي روزنامه­ها و سایت­های بين­المللي تقريبي به زبان­هاي انگليسي،­عربي،­اردو وفرانسوي.

8-   فعال کردن اتحادیه رادیو و تلویزیون­های جهان­اسلام در جهت مبارزه با تفرقه و بسط فرهنگ  تقریب و تمرکز بر امت واحده.

9-   تشکیل جلسات کارشناسی با هنرمندان، نویسندگان وگویندگان رادیو وتلویزیون­های کشورهای اسلامی در جهت نهادینه کردن فرهنگ تقریب.

 

و: برنامه ها و راهكارهاي سياسي:

بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي سياسي داخلي و خارجي در راستاي تقريب با استفاده از روش‌هاي ذيل:

1-   فعال‌سازي دستگاه ديپلماسي سياست خارجی كشور در راستاي اهداف تقريب.

2-   بهره گیری از قدرت مجلس شوراي اسلامي بويژه كميسيون سياست خارجي در جهت تحقق اهداف تقريب.

3-   استفاده از روابط سياسي با كشورهاي مختلف در جهت اهداف تقريب.

4-   فعال‌سازي ملت‌ها، كشورها، گروه‌هاي مختلف سياسي اسلامي در جهت دفاع از فلسطين و آزادی مسجد الاقصي.

5-   بهره‌گيري حداكثري- بابكارگيري كليه وسائل- از مسأله فلسطين در راستاي وحدت جامعه اسلامي

6-   گسترش و تقويت جريان مقاومت اسلامي عليه استكبار و صهيونيسم و استفاده از آن در جهت اهداف وحدت و تقريب.

7-   هماهنگ­سازي جريان‌هاي سياسي اسلامي در جهت اهداف مشترك سياسي اسلامي نظير نهضت بيداري اسلامي، برپائي تمدن بزرگ اسلامي، وايجاد امت واحده اسلامي و مقابله با استعمار پسامدرن، و مقابله با وابستگان قدرت‌هاي استعماري و نفي جريان ترور و تكفير.

8-   حمایت از تأسیس فراکسیون تقریب مذاهب اسلامی در مجالس قانون گذاری جهان اسلام.

9-   تلاش برای گنجاندن «دیپلماسی وحدت » در دستور کار سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه بین المجالس و نهادهای ذیصلاح و بهره­گیری از ظرفیت نهادهای بین المللی در مسیر وحدت مسلمین.

10-گنجاندن درس فرهنگ­تقریب در برنامه­های­آموزشی دیپلمات­ها وکارگزاران سیاست­خارجی.

11-انتشار منشور وحدت اسلامی به زبان های مختلف با کمک وزارت امور خارجه.

12-گنجاندن مفاهیم تقریبی و وحدت آفرین در تفاهم نامه ها و توافق نامه های بین المللی.

13-تشکیل کارگروه­های تخصصی برای حل و فصل اختلافات و مدیریت حوادث سیاسی و رویدادهای برخاسته از بیداری اسلامی با تمرکز بر اصل ارتباط و گفتگو .

14-بهره­وری از وحدت جهانی علیه خشونت و تکفیر در جهت اتحاد کشورهای منطقه و کاهش اختلافات

 

ز: برنامه ها و راهكارهاي اقتصادي:

به كارگيري ظرفيت‌هاي گوناگون اقتصادي در راستاي اهداف وحدت و تقريب از طريق:

1-   هماهنگ سازي جذب سرمايه‌هاي متمولین كشورهاي اسلامي جهت سرمايه‌گذاري اقتصادي در داخل كشور با بكارگيري سرمايه گذاران پيروان مذاهب گوناگون، با جهت گيري‌هاي تقريبي، و استفاده از آن در راه ترويج فرهنگ تقريب و سرمايه‌گذاري سرمايه‌داران داخلي در كشورهاي ديگر اسلامي و حسن استفاده از آن در جهت اهداف وحدت و تقريب.

2-      تشكيل و تأسيس سازمان­ها و مجموعه‌هاي اقتصادي پشتيبان تقريب، يا در راستاي اهداف وحدت و تقريب

3-      درگير ساختن سرمايه­داران مسلمان با مسأله تقريب و بكارگيري روش‌هاي مؤثر در ايجاد انگيزه‌هاي تقريبي در ميان آنان.

4-      تلاش در جهت آسان‌سازي فعاليت‌هاي اقتصادي مشترك بين بازرگانان و توليدگران اقتصادي از همه مذاهب اسلامی

5-      فعالسازي پيروان مذاهب مختلف اسلامي و تسهيل و تقويت و حمايت از روابط اقتصادي بين كشورهاي اسلامي.

6-      ايجاد بازار مشترك اسلامي و رفع محدوديت از مبادلات تجاري ميان كشورهاي اسلامي.

7-      تأسيس بانك مشترك كشورهاي اسلامي در جهت پشتيباني اهداف وحدت و تقريب.

8-      ايجاد مناطق تجارت آزاد بين كشورهاي اسلامي.

9-      انگیزه سازی برای ايجاد پول واحد اسلامي بين كشورهاي اسلامي.

10-تشويق و حمايت از توليدگران و مبتكران اقتصادي كشورهاي اسلامي.

11-ايجاد رابطة فعال ميان بازرگانان و فعالان اقتصادي كشورهاي اسلامي و حمايت و تشويق همكاري‌هاي اقتصادي ميان آنان.

12-بهره گیری از سازمان های اقتصادی بین المللی در جهت تقویت اقتصاد کشورهای اسلامی

13-حمایت از ایجاد کرسی های نظریه پردازی در حوزه اقتصاد اسلامی

14-تشکیل اتحادیه کارآفرینان جهان اسلام.

15-استفاده از ظرفیت های بانک تنمیه اسلامی برای آبادی مناطق محروم در جهان اسلام.

16-ترغیب کشورهای­اسلامی برای بهره­وری بهینه از نفت وگاز و جلوگیری از رقابت­های کاذب

 


فصل سوم:

خطوط کلی برنامه پنج­ساله برخاسته از راهبرد تعاون و تعامل

بین پیروان مذاهب اسلامی

 

راهبرد تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی در داخل و خارج از کشور لازم الاجرا است و باید برنامه ها و راه کارهای مأخوذ از آن با طراحی دو شبکه اقدامات بین المللی و داخلی جامه عمل پوشند و در هر مرحله مورد سنجش و ارزیابی و اصلاح قرار گیرند. به عنوان گام اول در عرصه بین المللی کشورهای واجد اولویت و راهبرد اصلی و راه کارها و و ظایف دستگاه ها و مکانیزم تعیین وظایف و قلمرو اقدام و ساختار تصمیم سازی به شرح ذیل ذکر می شود.

الف: برای اجرای راهبردها و سیاست­ها و برنامه­های بین المللی تقریب مذاهب اسلامی با تمرکز بر دیپلماسی وحدت و انسجام اسلامی و حرکت به سمت امت واحده کشورهای ذیل در اولویت قراردارند:

1-     عراق 

2-     عربستان سعودی

3-     سوریه

4-     لبنان

5-    ترکیه 

6-    پاکستان

7-     افغانستان

8-      تاجکستان

9-    تونس

10-   مصر

11-   الجزایر

12-   کویت

13-   نیجریه

14-  سنگال

15-  ساحل عاج

16-  موریتانی

17-  اردن

18-  یمن

19-  سودان

20-  مالزی

21-  اندونزی

22-  هند

23-  آذربایجان

24-  انگلستان

25-  قرقیزستان

26-  قطر

ب:راهبرداصلی:
عبارت است از
عملیاتی کردن تقریب و به منصة ظهور رساندن وحدت اسلامی در جهان اسلام با تمرکز بر :

1-   اهتمام برای حفظ وحدت، استقلال و یکپارچگی کشورهای اسلامی و جلوگیری از منازعات داخلی و طایفه­ای.

2-      افشای سیاست­های استعماری و تکفیری وافراطی در همه مذاهب  بسط آگاهی ملل اسلامی برمبنای اعتدال و امت وسط و امت واحده.

3-      معرفی اسلام ناب و ایستادگی در برابر اسلام هراسی و شیعه هراسی و تبیین سیاست­های بین المللی جمهوری اسلامی ایران.

4-      ترویج فرهنگ تقریب و احترام به مقدسات مذاهب اسلامی و جلوگیری از اهانت به صحابه پیامبر اعظم(ص) و تمرکز برمشترکات دینی و اعتمادسازی براساس اخوت اسلامی.

5-      معرفی مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به عنوان محور اتحاد و اتفاق مسلمین.

6-      فراهم آوردن امکان گفتگوهای سازنده بین عالمان و متفکران مسلمان و کاستن از دامنه اختلافات در جهان اسلام.

 

ج: راه کارهای برخوردار از اولویت:

1-   برگزاری همایش­های بین المللی در داخل و خارج و حمایت از همایش­های تقریبی ملل اسلامی در خارج از کشور.

2-   کمک به تألیف، ترجمه و انتشار کتب و نشریات با رویکرد تقریبی به زبان­های گوناگون.

3-   کمک به راه­اندازی کرسی­های فقه مقارن در دانشگاه­های جهان اسلام وحوزه­های علمیه اهل تسنن و اهل تشیع.

4-   کمک به راه­اندازی سایت­های تقریبی و بهره­برداری از فضای مجازی با مشارکت سازمان­های مردم نهاد در جهان اسلام.

5-   ایجاد رویکرد تقریبی در اتحادیه رادیو و تلویزیون­های جهان اسلام و کمک به تأسیس تشکل­های تقریبی در محیط رسانه­ها و مجامع علمی و فرهنگی و هنری.

6-   حمایت علمی وعملی از تشکل­ها و شخصیت­های تقریبی در جهان اسلام و کمک به ایجاد جماعت­های تقریب در داخل و خارج از کشور

7-   آموزش اصول دیپلماسی وحدت و فرهنگ تقریب به مدیران و دیپلمات­ها و مأموران جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

8-   رصد تحولات و رویدادهای جهان اسلام و حضور حضرتعالی و اثرگذار و به موقع چهره­ها تقریبی در صحنه ها و کمک به هدایت امور در جهت مصالح امت واحده.

9-   بهره برداری از تشکل­های رسمی جهان اسلام و ایجاد ظرفیت­ها مشابه با رویکرد تقریبی و گسترش حوزه های ارتباطی حتی با منتقدان و مخالفان به منظور روشنگری و ابهام زدایی و استقبال از گفتگوهای عالمانه و منطقی و انتقادی.

10- مبارزه علمی و عملی با پدیده تکفیر و اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی با بهره برداری از شبکه­های مجازی و ماهواره­ای و رعایت عدالت در نفی افراطی­گری در همه مذاهب اسلامی با رویکرد اعتمادسازی در محیط بین المللی اسلامی.

11- کمک به ایجاد، توسعه و تقویت مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی بارویکرد تقریبی در داخل و خارج ازکشور به ویژه با حمایت از توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه.

 

د: دستگاه­های موظف به اجرای برنامه­های تقریبی و دیپلماسی وحدت درکشورهای موردنظر

1-وزارت امور خارجه:

که رسماً متولی سیاست خارجی است و همه نهادها و دستگاه­های دیگر باهماهنگی این وزارتخانه و براساس وظایف محوله فعالیت می­کنند.

2-سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

که رسماً متولی تمشیت امور فرهنگی در خارج از کشور است.

3-سپاه قدس:

که با رویکرد فرهنگی و اجتماعی در خدمت انسجام اسلامی و وحدت مسلمین و حفاظت از کیان اسلام است.

4-مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

که علی­رغم نداشتن نمایندگی در خارج از کشور متولی امور تقریب در جهان اسلام است و از طریق کنفرانس­ها و برگزاری دوره­های آموزشی با رویکرد دیپلماسی وحدت و فرهنگ تقریب و رایزنی با عالمان و نخبگان جهان اسلام  و اعزام هیأت­ها نقش مؤثری در ترویج فرهنگ تقریب و صیانت از مصالح امت واحده دارد.

5-مجمع جهانی اهل بیت (ع) :       

که برخوردار از نمایندگی در خارج از کشور است و می­تواند اهل بیت عصمت و طهارت را به عنوان یکی از اشتراکات مذاهب اسلامی و محور اتحاد مسلمین مطرح کند.

6- سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری:

که به عنوان مجری منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موسم حج و عامل پیوند متفکران اسلامی در حرمین شریفین و برگزار کننده کنگره عظیم حج است.

7-حوزه­های علمیه:

که می­توانند با پرورش طلاب تقریبی و اعزام هیأت­هایی از فضلاء و علمای تقریب­گرا و ایجاد فضای گفتگو مسیر وحدت اسلامی را تسهیل کنند و در راه­اندازی کرسی­های فقه مقارن اهتمام ورزند.

8-دانشگاه مذاهب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه و دانشگاه­های آزاد و پیام نور:

که می­توانند با جذب دانشجویان اهل تسنن در داخل و خارج از کشور به ترویج و تدریس فرهنگ تقریب همت گمارند.

9- سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران:

که لازم است از یک سو از پخش برنامه­های تفرقه انگیز با درایت جلوگیری کند و از سوی دیگر می تواند از طریق شبکه های برون مرزی به تحکیم مبانی اتحاد اسلامی و بسط فرهنگ تقریب بپردازد.

10-نهادهای خیریه از قبیل کمیته امداد امام خمینی(ره) و هلال احمر:

که می­توانند در جنب خدمات ویژه به ترویج فرهنگ تقریب کمک کنند.

11-امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری و نمایندگان ولی امر مسلمین در خارج از کشور:

که ضمن ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) می توانند در نشر اندیشه­های تقریبی همت گمارند.

12-علماء و حوزه های علمیه اهل سنت ایران:

که می­توانند با مساعدت دفاتر نمایندگان ولی فقیه در امور اهل سنت در سفرها و دیدارها مروج فرهنگ تقریب و همگرایی در جهان اسلام باشند.

 

ه: شورای برنامه­ریزی و هدایت فعالیت­های تقریبی در خارج:

شورایی متشکل از افراد و نهادهای ذیل عهده­دار تمشیت فعالیت­های تقریبی و اعمال دیپلماسی وحدت درخارج از کشور است:

1-   دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

2-   یکی از معاونان وزارت امور خارجه

3-   نماینده تام الاختیار سپاه قدس.

4-   یکی از معاونان سازمان صدا و سیما.

5-   رئیس یا یکی از معاونان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی.

6-   نماینده سایر دستگاه­ها به تناسب دستور جلسات با حق رأی.

7-   نماینده معاونت امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری.

8-   نماینده وزارت اطلاعات

تبصره 1 :

ریاست شورای برنامه­ریزی[1] به عهده دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است و دبیر این شورا نماینده معاونت امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری می­باشد.

تبصره 2 :

شورا حداقل هرماه یک جلسه تشکیل می­هد و به طور دقیق ماموریت هردستگاه و فعالیت­های ویژه هریک از کشورهای دارای اولویت را تعیین می­کند. نظارت و ارزشیابی عملکرد دستگاه­ها در این خصوص برعهده شورای برنامه­ریزی می­باشد.

تبصره3 :

مصوبه شورای برنامه ریزی برای هر دستگاه و قابل اجرا در هرکشور به صورت توافق­نامه بین رئیس شورای برنامه ریزی و دستگاه امضاء می شود. رئیس دستگاه هرسه ماه یک بار گزارش عملکرد همراه با پیشنهاد اصلاحی را به شورای برنامه ریزی ارائه می کند.اصلاح و روزآمد کردن این سند متناسب با تحولات جهان اسلام از وظایف شورای برنامه ریزی است.

تبصره 4 :

سفرای جمهوری اسلامی ایران با دریافت نسخی از توافق­نامه­های مذکور بر نحوه اجرا و آثار ناشی از آنها نظارت می کنند و از طریق وزارت امور خارجه پیشنهادات اصلاحی مورد نظر را برای شورای برنامه ریزی ارسال میکنند.

تبصره 5 :

شورای برنامه­ریزی صرفاً برنامه­های تقریبی ویژه هریک از کشورها را تعیین می­کند و مسؤلیت ایجاد هماهنگی در هدایت دستگاه­ها در اجرای نقش های خویش را دارد و به هیچ وجه در قلمرو قانونی و وظایف متعارف دستگاه­ها وارد نمی­شود.

 

تبصره 6 :

        احکام شورای برنامه ریزی برای مدت دوسال توسط معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری صادر می شود.


 

پیوست1: در سطح ملی

ایجاد تحول در کشورهای اسلامی با رویکرد اتحاد و تقریب مستلزم انجام تحول در تنظیم روابط با اهل سنت در داخل کشور براساس اندیشه تقریب و اتحاد است. از این رو برای تحقق این راهبرد در سطح ملی اهداف و سیاست ها و راه کارهاو برنامه های ذیل مدنظر می باشد:

اهداف:

افزون بر اهداف پیشین، در خصوص تعاون و تعامل بين پيروان مذاهب در داخل كشور اهداف ذيل اضافه مي‌شود:

1-   تحقق آموزه­های دینی و ارزش­های انقلاب اسلامی.

2-   تحكيم پایه های اتحاد ملی و انسجام اسلامی در راستای ایجاد امت واحده.

3-   تقويت و تحكيم امنيت داخلي با مشارکت فعال پیروان مذاهب اسلامی و اقوام مختلف در راستای ایجاد امت واحده.

4-   بهره‌گيري حداكثري از ظرفيت پيروان مذاهب مختلف در داخل كشور در جهت تعالي كشور و اهداف انقلاب اسلامي.

5-   فعال‌سازي پيروان مذاهب در جهت مقابله با دشمنان كشور و انقلاب بويژه جريانهاي تكفيري فتنه‌گر وافراطي و ترویج فرهنگ اعتدال و بیان علمی ویژگی­های امت وسط.

6-   تامین مشارکت اقوام و اهل­سنت ایران برای حضور درصحنه­های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی و مصالح ملی

سیاست­ها:

1-   بالابردن سطح آگاهي و بينش در ميان پيروان مذاهب اسلامي درون كشور نسبت به ضرورت وحدت و منافع آن از يكسو و خطر جريان‌هاي افراطي و تكفيري و تلاش در جهت منزوي سازي آن وسپس حذف كامل از سطح جامعه، از سوي ديگر.

2-   فعالسازي اصناف، اقشار مختلف از پيروان مذاهب اسلامي گوناگون در جهت همكاري‌هاي مشترك و نزديكسازي آنان به يكديگر واز ميان بردن فاصله‌هاي رواني و رفتاري بين آنان و ايجاد و گسترش اعتماد و يكدلي بين پيروان مذاهب مختلف.

3-   ترويج و تعميق هويت اسلامی- ایرانی و ایجاد تعلق خاطر به میهن اسلامی و دفاع از موجوديت كشور و نظام در برابر تهديدات خارجي در قاطبة پيروان مذاهب بويژه جوانان و نخبگان و مرزداران.

4-   تقویت رابطه اعتقادي و عاطفي با رهبري و نظام اسلامي و ايجاد و تعميق حسّ پيوستگي و وابستگي به رهبري و نظام اسلامي.

5-   ايجاد و تعميق حسّ استكبار ستيزي و دشمن‌ستيزي به ويژه نسبت به  صهيونيست‌ها و دشمنان تكفيري در اقتشار گوناگون و پيروان مذاهب مختلف.

6-   تعلیم آموزه­های قرآن و سنت پیرامون اتحاد و نفی تفرقه و نهادینه کردن فرهنگ همگرایی و اصلاح فرهنگ عمومی.

7-   ترویج احترام به مقدسات مذاهب اسلامی و مبارزه با افراط و تفریط و جلوگیری مؤثر از اهانت به صحابه رسول اعظم(ص).

راهكارها و برنامه ها:

الف: برنامه ها و راهكارهاي علمی و ديني و پژوهشي و آموزشي

1-   گسترش آموزش معارف اسلامی به­صورت مقارن در دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي علميه پيروان مذاهب مختلف.

2-   تلاش و برنامه‌ريزي جهت تامين نيازهاي علمي ديني پيروان مذاهب گوناگون در داخل كشور جهت بی نیازی حداكثري از رفتن آنان به خارج از كشور بويژه عربستان و پاكستان به جهت تحصيل.

3-   برنامه‌ريزي جهت حضور مداوم علماي مذاهب مختلف در مدارس و حوزه‌هاي علمي پيروان مذاهب ديگر و ارائه آموزش‌هاي مربوط به مذاهب متبوع خويش.

4-   تشكيل اردوهاي مشترك علمي و آموزشي بين پيروان مذاهب مختلف.

5-   تسهيل در امر حضور طلاب پيروان مذاهب مختلف در مدارس و حوزه‌هاي مربوط به مذاهب ديگر و انجام مباحث و پژوهش های مشترک.

6-   راه‌اندازي دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت و ميان مدت و دراز مدت در زمينه آشناسازي پيروان مذاهب نسبت به آراء و عقايد مذاهب ديگر.

7-   گسترش ارتباط دوستانه و رفت و آمدهاي علمي بين علماء و نخبگان پيروان مذاهب گوناگون با يكديگر.

8-   برگزاري گردهمایی علمي مشترك در زمينه مسائل مورد اهتمام جامعه اسلامي .

9-   ترويج و گسترش مراسم و فعاليت‌هاي مشترك مذهبي، نظير اقامه نمازهاي وحدت.

10-  برپائي و گسترش جشنواره‌هاي مذهبي و علمي مشترك به­ویژه جشن‌هاي ميلاد رسول اكرم و اهل بيت گرامي او.

11-  تلاش در جهت انعکاس همدردي با رسول اكرم(ص) در رابطه با شهادت سالار شهيدان با استفاده از ادبیات عاشورایی شاعران شهیر اهل سنت.

12-  استفاده بهینه از نفوذ کلام وقدرت معنوی مراجع تقلید شیعه و مفتیان اهل سنت برای گسترش فرهنگ تقریب و همگرایی.

13-  حمایت از ناشران و مولفان تقریب گرا.

14-  برگزاری کنگره های علمی برای تجلیل از مصلحان دینی و عالمان تقریب گرا در دانشگاه ها و حوزه­های علمیه.

15-حمايت جدي از گسترش شعبه­هاي دانشگاه مذاهب اسلامي.

16-  گنجاندن درس " فرهنگ تقريب " در سرفصل هاي آموزش دانشگاه­ها براي مصونیت جوانان از آفت تکفیر و افراط و تفریط.

17-  سوق دادن فقه مقارن به سمت چاره­اندیشی برای حل مسائل مستحدثه و غنی کردن اجتهاد با مشارکت فقهای مذاهب اسلامی متناسب با نیازهای روزافزون جامعه .

 

ب: برنامه ها و راهكارهاي اجتماعي:

1-   تنظيم و گسترش فعاليت‌هاي مشترك اجتماعي نظير كمك به نيازمندان، خدمت به از كارافتادگان ، عيادت از بيماران از طریق راه اندازی سازمان­های مردم نهاد در مناطق مرزی.

2-   سازماندهي گروه‌هاي اجتماعي مشترك خدمات رساني و همياري عمومي.

3-   رسيدگي ويژه به خانواده‌هاي شهداي پيروان مذاهب گوناگون و راه‌اندازي برنامه‌هاي ويژه تجليل از اين شهدا و خانواده‌هاي آنان.

4-   راه‌اندازي ارودهاي تفريحي فرهنگي مشترك در راستاي ترويج و تعميق فرهنگ تقريب در جهت تسهیل رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان مناطق چندمذهبی و آشنا کردن آنان با آداب و فرهنگ ایرانی و اسلامی.

5-   فعالسازي ارتباط متقابل پيروان مذاهب مختلف با يكديگر از طريق رفت و آمد، فعاليت‌هاي مشترك اقتصادي و علمي و ازدواج، زندگي در همسايگي يكديگر و تقويت روابط همسايگي بين پيروان مذاهب مختلف ، حضور در مراسم شادي و غم يكديگر.

6-   گسترش فعاليت‌هاي ورزشي مشترك و بهره‌گيري از آن در جهت ايجاد روابط دوستانه و محبت‌آميز ميان پيروان مذاهب مختلف.

7-   تقويت و حمايت از فعاليت‌هاي بسيج مستضعفين در جهت جذب جوانان پيروان مذاهب مختلف در فعاليت‌هاي گوناگون بسيج.

8-   تشکیل صندوق های قرض الحسنه و نهادهای خیریه ویژه اهل سنت و اهل تشیع در مناطق مرزی و کمک به رفع نیازمندی های پیروان مذاهب اسلامی.

9-   تصویب منشور همگرایی پیروان مذاهب اسلامی در ایران با اهتمام شورای فرهنگ عمومی کشور و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به منزله میثاق وحدت شیعه وسنی در ایران.

10-اعزام هیأت­های مشترک سنی و شیعه به مناطق داخلی و سفرهای خارجی برحسب ضرورت.

 

ج: برنامه ها و راهكارهاي فرهنگي هنري:

افزون بر آنچه ذکر شده در رابطه با داخل كشور مي‌توان راه­كارهاي فرهنگي هنري ذيل را افزود:

1-   تاكيد و تعميق اعتقاد به ضرورت اتحاد ملی و انسجام اسلامی در ميان همة افراد ملت از پيروان مذاهب گوناگون از طریق برنامه های از طریق برنامه­های آموزشی و فرهنگی و هنری.

2-   تهيه و نشر مستند، فيلم، داستان در زمينة فداكاري پيروان مذاهب گوناگون كشور در دفاع از انقلاب اسلامي و حفظ و صيانت كشور و ملت در برابر تهاجم دشمن خارجي.

3-   تقويت و حمايت و پشتيباني شخصيت‌هاي تقريبي از پيروان مذاهب گوناگون بويژه شخصيت‌هایي كه نسبت به جريان تكفير و ترور مواضع قاطعانه و روشن اتخاذ كرده‌اند.

4-   جذب نيروهاي فرهنگي هنري تقريبي از پيروان مذاهب مختلف در مجموعه‌هاي فرهنگي هنري سامان يافته وجهت دار و تلاش براي فعالسازي آنان در عرصه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري تقريبي.

5-   توسعه و ترويج و تبليغ هرچه گسترده‌تر خدمات انقلاب و نظام به پيروان مذاهب مختلف.

6-   گسترش و تعميق اعتقاد به ولايت فقيه، و تبيين وجوب اطاعت از ولي امر، و شرح مباني فقهي و عقيدتي مطابق با مذاهب اسلامي، و نيز تبيين مباني آن در قانون اسلامي، و شرح مباني آن طبق مباني عرفي حكومت در عصر جديد.

7-   تبيين و ترويج جايگاه اهل بيت(ع) در قرآن و سنت، و تاكيد بر وجوب محبت و مودت آنان مطابق با قرآن و سنت.

8-   ترويج و تبيين اصل وجوب تأسي به نبي اكرم(صلي الله عليه وآله وسلم) در محبت اهل بيت صلوات الله عليهم در اظهار خوشنودي و مسرّت در مناسبت‌هاي مسرّت بخش آنان و همچنين اظهار غم و اندوه در مناسبت‌هاي غم‌انگيز آنان..

9-        گنجاندن مطالب تقریبی در کتب درسی مدارس و دانشگاه­ها

10-  برگزاری جشنواره های فرهنگی و علمی و ورزشی برای تجلیل از نویسندگان، شاعران، هنرمندان و پژوهشگران برجسته از همه مذاهب اسلامی.

11-  نظارت بر تولید و پخش برنامه های صدا و سیما از حیث رعایت احترام به پیروان مذاهب اسلامی و جلوگیری از نشر مطالب تفرقه انگیز.

12-  ترویج فرهنگ احترام به مقدسات مذاهب اسلامی از طریق رسانه ملی، مطبوعات، نظام آموزشی و سایر رسانه ها و نهادهای  فرهنگی و اجتماعی.

13-  پاسخگویی به شبهات و رفع سوء تفاهم ها.

14-  تبیین و معرفی آیات و روایات مرتبط با نفی تفرقه و اثبات وحدت و پالایش فرهنگ عمومی از عوامل تفرقه­آفرین.

 

د: برنامه ها و راهكارهاي سياسي:

افزون بر راهكارهاي سياسي پیشین در خصوص پيروان مذاهب اسلامي در داخل كشور راه‌كارهاي ذيل پيشنهاد مي‌شود:

1-   تلاش در جهت تقويت و توسعة حسن ارتباط با نظام و وابستگي به آن در اقشار مختلف مذاهب اسلامي.

2-   برنامه‌ريزي جهت ايجاد پیوستگی و ارتباط تنگاتنگ ميان عناصر با نفوذ اجتماعي و ديني پيروان مذاهب با اركان نظام بويژه مقام معظم رهبري مدظله العالي.

3-   مشاركت دادن اقشار مختلف پيروان مذاهب بويژه نخبگان و عناصر اثرگذار در مأموريت‌هاي سياسي و نهادهاي نظام بويژه نهادهاي سياسي و برنامه‌ها و ساختارهاي پشتيبان و حامي نظام.

4-   ايجاد مؤسسات و مجموعه‌هاي مشترك تشكيل يافته از پيروان مذاهب اسلامي در راستاي حمايت از اهداف و برنامه‌هاي نظام اسلامي.

5-   آموزش فرهنگ تقریب به مدیران فرهنگی و اجرایی شاغل در مناطق سنی نشین و مرزی.

6-   اصلاح شرح وظایف مدیران سیاسی جامعه با رویکرد تقریبی.

7-   حمایت از چهره­های خدوم و تقریبی اهل­سنت ایران برای تصدی امور اجرایی و فرهنگی و مدیریتی.

8-   برنامه ریزی برای رشد آگاهی های سیاسی جوانان مناطق مرزی و سنی نشین و فراهم آوردن اسباب مشارکت آنان در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی.

9-   قدردانی از فعالان اهل سنت در عرصه سیاسی بارویکرد تقریبی.

10-   حمایت از تشکل های تقریبی اهل سنت.

11-   اعتدال در تبلیغات انتخابات و دامن نزدن به اختلافات مذهبی، قومی و محلی

12-   واگذاری سمت­های اجرایی و فرهنگی و اقتصادی در نظام اداری به جوانان و مدیران توانمند اهل سنت و تسهیل مراتب ارتقاء آنان براساس ابراز لیاقت و کارآمدی و وفاداری به انقلاب اسلامی


 

پیوست 2: اهم وظایف دستگاه­ها و وزارتخانه­ها در حوزه تقریب

نظام اسلامی براساس آیات و روایات و آموزه­های قرآن و سنت و اندیشه­های صأئب امام راحل و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب پرچمدار تقریب بین پیروان مذاهب اسلامی است. از این رو اجرای مأموریت­های تقریبی برعهده همه کسانی است که باری از مسئولیت و مدیریت را بر دوش می کشند و برای تحقق اهداف سترگ انقلاب اسلامی تلاش می­کنند. درعصر ما از یک سو جریان های افراطی و تکفیری بیداد می­کنند و امت اسلامی را به چالش می­کشانند و ازسوی دیگر استعمار نو با انواع دسیسه­ها جهان اسلام را دستخوش فتنه و آشوب    می­کند و به کمک عاملان خویش برادرکشی راه­می­اندازد. پیوند دشمن دانا ودوست نادان سلامت امت واحده را تهدید می­کند وحرکت بیداری اسلامی را ازمسیر خود منحرف می سازد. استراتژی استکبار جهانی ایجاد شکاف در جهان اسلام است آثار اجرای این مکر شیطانی در جای جای سرزمین­های اسلامی نمایان شده است و اندیشه ورزان مسلمان را نگران می­سازد. ایران اسلامی در افق 1404 در ابعاد گوناگون معنوی ومادی      پیشرفت­های چشمگیری درپیش رو دارد و درمنطقه ازجایگاه ممتازی برخوردار می­شود. برای حفاظت از این دستاوردهای بزرگ باید «مکر تفرقه» را با «تدبیر تقریب» مهارکرد. راهبرد تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی حلقه­ای از زنجیره تدابیر تقریب به­شمار می­آید. با اجرای این راهبرد می­توان معادلات دهه آینده را به زبان استکبارجهانی و به سود جهان اسلام تغییر داد و انقلاب اسلامی را از گزند توطئه­ها مصونیت بخشد.  گوهرراهبرد تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب صدق و اخلاص و همصدایی و همدلی در حرکت به سوی اتحاد و انسجام مسلمین است. از این رو آفت این راهبرد دوگانگی و پراکنده کاری و تکروی است. مصالح دینی و منافع ملی اقتضاء می­کند که همه باهم پشت سر مقام معظم رهبری به سوی اخوت اسلامی حرکت کنند و از نواختن آهنگ های مغایر دوری گزینند. برای راه­یابی به این ساحت امید آفرین و آینده­ساز و اجرای این راهبرد اقدامات ذیل در اولویت قرار دارند:

1-      تصویب اسناد بالا دستی تقریب و اتحاد اسلامی به وسیله نهادهای سیاست گزار همچون شورایعالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام.

2-      تصویب اصول و سیاست­ها و برنامه­های معطوف به تقریب و همگرایی در برنامه­های ششم و هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران.

3-      اصلاح شرح وظایف وزارتخانه­ها و دستگاه­های اجرایی و فرهنگی و سیاسی با اهتمام هیأت دولت و شورایعالی اداری با رویکرد تقریبی و افزودن مأموریت­های جدید و متناسب با اتحاد ملی و انسجام اسلامی در برنامه آنها.

4-      تدوین سند راهبردی تقریب مذاهب اسلامی مأخوذ از قانون اساسی و سایر اسناد بالادستی و رهنمود های امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی.

5-       تعامل علمی حوزه های علمیه با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تکمیل نظریه پردازی و گفتمان سازی تقریب و اهتمام در تدوین مبانی، سیاست ها و راه کارهای عملیاتی کردن همگرایی و اتحاد و تقریب در سطوح ملی و بین المللی و صبغه تقریبی دادن به فرهنگ عمومی.

 

از آنجا که مدیریت و برنامه ریزی راهبردی در حوزه تقریب مستلزم حرکت هماهنگ و هدفدار همه وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی و فرهنگی و آموزشی و سیاسی می باشد. برای تحقق این راهبرد و ایجاد تحول مطلوب در جهت نیل به اخوت اسلامی و وحدت و تقریب در افق 1404 مأموریت ها و وظایف تقریبی ذیل برای دستگاه ها و مراکز مهم منظور می گردد.

الف: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

1-   نظارت برساخت فیلم­های سینمایی از حیث رعایت حقوق پیروان مذاهب اسلامی و اقوام.

2-   نظارت برانتشار نشریات وکتاب­های گوناگون ازحیث رعایت حقوق پیروان مذاهب و اقوام.

3-   نظارت برانتخاب کتاب برای کتابخانه­های مرتبط ازحیث رعایت حقوق پیروان مذاهب و اقوام.

4-   نظارت بر ورود و فروش کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب و نمایشگاه های منطقه­ای  ازحیث رعایت حقوق پیروان مذاهب و اقوام.

5-   حمایت از ناشران مدافع اتحاد ملی و انسجام اسلامی.

6-   ترغیب و تشویق فیلم سازان، هنرمندان، نویسندگان و اندیشه ورزان برای تولید آثار فخیم هنری و علمی و ادبی در جهت تحکیم مبانی وحدت اسلامی و تقریب و همگرایی.

7-   آموزش هنرمندان و نویسندگان جوان در عرصه همگرایی و اتحاد اسلامی.

8-   برگزاری جشنواره های ویژه اتحاد ملی و انسجام اسلامی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار برتردراین عرصه.

9-   آموزش ضمن خدمت و قبل از استخدام کارکنان در زمینه فرهنگ تقریب و رعایت حقوق و احترام به پیروان مذاهب اسلامی.

10-  ارزشیابی عملکرد ادارات کل و دوایر تابعه در زمینه اهتمام برای گسترش  فرهنگ تقریب و بسط اندیشه وحدت اسلامی و استفاده از سازوکار تذکر و تشویق برای رفع کاستی­ها و افزایش کارآمدی.

11-  برگزاری نشست­های توجیهی برای اصلاح روندها و ارتقاء تعامل و همگرایی پیروان مذاهب اسلامی.

12-     تعامل با نخبگان فرهنگی جهان اسلام در جهت نهادینه کردن فرهنگ وحدت و همگرای .

13-     تأمین مشارکت نخبگان فکری و فرهنگی اهل سنت در جهت برگزاری مراسم ایام الله و تکریم جایگاه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به عنوان  وجه مشترک پیروان مذاهب اسلامی.

14-     اهتمام حوزه امور مساجد برای اقامه نماز جماعت مشترک پیروان مذاهب اسلامی در مساجد به عنوان تجلی­گاه وحدت و اخوت دینی

 

ب: وزارت آموزش و پرورش

1-   برگزاری جلسات منظم شورای آموزش و پرورش مناطق مرزی و رسیدگی به امور دانش آموزان مناطق سنی نشین.

2-   نظارت بر انتخاب کتاب های غیر درسی برای تجهیز کتابخانه های مناطق مرزی.

3-   استفاده از همکاری علمای اهل سنت در تدوین کتاب های تعلیمات دینی دانش آموزان سنی.

4-   برگزاری اردوهای فرهنگی و هنری و ورزشی برای دانش آموزان مناطق مرزی و تقویت حس ایران شناسی و وطن دوستی در مرزداران نوجوان.

5-   تألیف متون آموزشی و کمک آموزشی با رویکرد اتحاد ملی و انسجام اسلامی.

6-   معرفی مشترکات اسلامی از طریق فعالیت های فرهنگی و تربیتی و فوق برنامه.

7-   اهتمام برای پرورش آینده سازان با بینش و گرایش اسلام خواهی و تعلق خاطر به امت واحداه و احساس مسئولیت در برابر همه مسلمانان.

8-   برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی برای کارکنان در بدو و ضمن خدمت متناسب با اندیشه­های امام راحل(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت آیت­ الله العظمی خامنه­ای (مد ظله العالی) در باب وحدت مسلمین و لزوم احترام به پیروان مذاهب اسلامی .

9-   گنجاندن آیات و روایات مرتبط با وحدت و نفی تفرقه در متون آموزشی و کمک درسی.

10-  ترغیب دانش­آموزان و معلمان به تولید آثار علمی و فرهنگی و هنری با رویکرد وحدت اسلامی و تقریب و همگرایی.

11-  قدردانی از پدیدآورندگان آثار برتر در حوزه تقریب مذاهب اسلامی.

12-  نظارت بر انتشار مجلات کمک آموزشی متناسب با اتحاد اسلامی.

13-  ذکر نمونه ای از اشعار شاعران اهل سنت در منقبت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در متون آموزشی و کتاب­های در سی.

14-  ذکر احادیث مذکور درکتب معتبر اهل سنت در باب مناقب و فضایل اهل بیت عصمت و طهارت (ع)  درکتاب­های درسی.

15-  برنامه­ریزی برای اقامه نماز جماعت با حضور دانش­آموزان سنی و شیعه با هماهنگی و تعامل علمای مذاهب اسلامی.

16-  برگزاری جلسات گرامیداشت منزلت و جایگاه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به عنوان یکی از مشترکات اسلامی با مشارکت دانش­آموزان شیعه و سنی در مدارس کشور.

ج:  سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

1-   برگزاری میزگردهای تخصصی پیرامون فلسفه تقریب و اتحاد اسلامی از دیدگاه امام راحل(ره) ومقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظلله العالی)

2-   تهیه گزارش از نحوه تعامل و سلوک پیروان مذاهب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران.

3-   جلوگیری از پخش مراسم، فیلم­ها و سریال­هایی که به مقدسات مذاهب اسلامی اهانت روا می­دارند.

4-   تهیه گزارش­های تحلیلی از عملکرد دستگاه­های فرهنگی و عمرانی و اجتماعی نظام پیرامون ارائه خدمات گوناگون به هم وطنان اهل سنت.

5-   انجام مصاحبه­های علمی و اجتماعی با صاحب نظران شیعه و سنی پیرامون نقش انقلاب اسلامی در مبارزه با تکفیر و افراط و تفریط و بسط فرهنگ میانه روی و حق گرایی.

6-   اهتمام در انعکاس و نمایش دستاوردهای تقریبی نظام اعم از مجمع جهانی تقریب و دانشگاه مذاهب اسلامی از طریق شبکه های داخلی و برون مرزی.

7-   انجام مصاحبه با نخبگان دینی و علمی اهل سنت پیرامون آفت شناسی جهان اسلام در عصر حاضر و راه های حرکت به سمت اقامه امت واحده.

8-   تهیه و پخش فیلم­ها و سریال­هایی با رویکرد فرهنگی متضمن حسن تعامل و همبستگی شیعه و سنی در مسیر تحقق اهداف اجتماعی و در چارچوب منافع ملی.

9-   پخش مراسم آئینی اهل سنت در مقام تکریم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از شبکه های  استانی و رسانه ملی.

10-  پخش متن عربی و ترجمه فارسی احادیث مشترک شیعه و سنی در باب مناقب اهل بیت (ع) و ترویج فضایل اخلاقی و آداب اجتماعی با ذکر منابع و مأخذ.

11-  پالایش و ویرایش برنامه­های آئینی با حضور روحانیون صاحب نظر و خبیر و جلوگیری از دامن زدن به حساسیت های قومی و مذهبی و طایفه ای در شبکه­های داخلی و برون مرزی.

12-  نظرسنجی علمی از برنامه­های مذهبی در مناطق مرزی و دومذهبی و اهتمام برای رفع کاستی­ها و اعتماد سازی.

13-  آموزش فرهنگ تقریب به مدیران و برنامه سازان ومجریان مناطق مرزی و دومذهبی.

14-  انجام مباحث تخصصی پیرامون اندیشه­های وحدت آفرین رهبر معظم انقلاب اسلامی و تدوین آیین نامه­هایی برای تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی.

15-  جلب مشارکت عالمان و متفکران سنی  داخلی و خارجی برای نظریه پردازی در حوزه تقریب و کمک به رشد و آگاهی جوانان در این عرصه.

16-  به نمایش کشاندن برخی از مناظره های علمی در حوزه فقه مقارن برای رشد آگاهی عموم در باب مشترکات فقهی مذاهب اسلامی.

17-  معرفی کتاب­ها و نشریات تقریبی.

18-  تشریک مساعی با صدا و سیمای کشورهای اسلامی برای کاستن از پخش برنامه­های تفرقه   آمیز و افزودن  به برنامه­های وحدت آفرین و تولید مشترک برخی از سریال ها و فیلم­های اجتماعی و تاریخی با رویکرد تقریبی.

19-  معرفی عالمان و مصلحان تقریب­گرا از قبیل:کاشف الغطاء، شهید صدر، امام موسی صدر، محمد جواد مغنیه، ابوالعلی مودودی،حسن البناء، سید جمال الدین اسدآبادی و شیخ محمدعبده

20-  نمایش صحنه های با شکوه نماز جماعت مشترک پیروان مذاهب اسلامی.

21-  انتصاب یک کارشناس تقریبی در کنار کارگردان­ها و تولیدکنندگان فیلم­ها، سریال­ها و محصولات  رسانه­ای تاریخی و مذهبی.

 

د: وزارت کشور

1-   برگزاری دوره آموزشی شناخت مذاهب اسلامی و فرهنگ تقریب برای استانداران، فرمانداران و بخشداران و کارگزاران موثر در وزارت کشور ویژه مناطق مرزی.

2-   انتخاب و انتصاب مشاوران ذیصلاح درکنار فرمانداران و بخشداران برای ایجاد همگرایی و تقریب بین مذاهب اسلامی در مناطق مرزی و دو مذهبی.

3-   انجام مطالعات و پژوهش­های میدانی در مناطق مرزی با کمک مراکز علمی و پژوهشی و رصد تحولات اجتماعی.

4-   زمینه سازی برای تأمین مشارکت نخبگان، عالمان و معتمدان اهل تسنن در عرصه­های فرهنگی و اجتماعی و ارتقاء امنیت وتفاهم ملی.

5-   اهتمام برای رفع تبعیض و کاستی­ها و محرومیت­ها در مناطق مرزی و ارائه پیشنهادات راهگشا به دستگاه­ها در جهت بسط عدالت اجتماعی.

6-   مراقبت بر تردد اتباع بیگانه  و تعاملات مرزی.

7-   چاره اندیشی برای تحکیم مناسبات کارکنان و مدیران بومی و غیر بومی  مناطق مرزی و سنی نشین و جلوگیری از رواج تعصبات قومی و مذهبی و رقابت­های ناسالم.

8-   تمرکز بر اجرای اصل «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» از طریق راه­اندازی کارگروه­های مشترک شیعه و سنی در مناطق مرزی و حمایت از ابتکارات و راه­کارهای منطقه­ای.

9-   تشویق پیشگامان وحدت و تقریب درحضور مقامات کشوری.

10-     تشکیل جلسات کارشناسی با دست­اندرکاران رادیو و تلویزیون در مراکز استان­های مرزی و  دو مذهبی در جهت صیانت از وحدت ملی و تقریب پیروان مذاهب اسلامی و جلوگیری از اهانت­های ناخواسته به مقدسات سایر مذاهب.

11-     حمایت از برگزاری اردوهای برون استانی دانش آموزان  و دانشجویان شیعه و سنی با رویکرد وحدت اسلامی.

 

ه: وزارت امور خارجه

1-   اهتمام برای فراگیرکردن دیپلماسی وحدت در جهان اسلام.

2-   همکاری با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در برگزاری کنفرانس­های وحدت اسلامی در اقصا نقاط جهان اسلام با میزبانی و مشارکت علمای محل مأموریت سفیران جمهوری اسلامی ایران.

3-   نظارت بر نشر و پخش کتب و جزوات به زبان­های مختلف با رویکرد تقریبی

4-   شناسایی و معرفی استادان، عالمان و نخبگان تقریبی اهل سنت و جماعت به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی.

5-   برنامه­ریزی برای برگزاری نمایشگاه­ها و اجرای جشنواره­ها و ایجاد سایت­های تحلیلی و اطلاع رسانی  با صبغه تقریبی در محل مأموریت سفیران جمهوری اسلامی ایران.

6-   برقراری ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی برادران اهل تسنن و زمینه سازی برای مشارکت آنان در عرصه های گوناگون.

7-   شناخت سازمان های مردم نهاد در کشورهای اسلامی و ترغیب آنها برای امضای تفاهم نامه با مراکز مشابه در ایران و انجام فعالیت­های مشترک.

8-   بهره­گیری از سازمان­ها و نهاد­های بین المللی برای ابداع ساختارهای نو در جهت توسعه همکاری­های فرهنگی و اقتصادی و آموزشی در جهان اسلام.

9-   زمینه سازی برای جذب دانشجویان مسلمان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه مذاهب اسلامی

10- واگذاری مأموریت­های تقریبی به دیپلمات های ورزیده در خارج از کشور.

11- تجزیه و تحلیل تحولات فرهنگی و اجتماعی جهان اسلام و ارائه پیشنهادات به مجمع جهانی تقریب مذاهب  و مراکز ذیصلاح دیگر.

12- رصد حرکت­های مخرب وتکفیری و چاره­اندیشی برای مهار افراط و تفریط و گسترش سیاست اعتدال.

13- انتشار منشور وحدت به زبان های گوناگون.

14- مساعدت برای معرفی ترجمه آثار تقریبی نخبگان اهل سنت به زبان فارسی

15- نظارت بر اجرای برنامه­های تقریبی در خارج از کشور براساس مصوبات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شورای برنامه­ریزی

و: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

1-   مطالعه اوضاع فرهنگی و اجتماعی محل مأموریت رایزنان فرهنگی و تجزیه و تحلیل یافته­ها و ارائه گزارش­های ادواری به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی.

2-   نظارت مستقیم بر چاپ و نشر و توزیع جزوات و کتب و نرم افزارها در خارج از کشور با محتوا و رویکرد تقریبی و ممانعت از پخش موارد اختلاف انگیز.

3-   برنامه­ریزی برای برگزاری جلسات علمی و فرهنگی با رویکرد تقریبی در محل مأموریت رایزنان فرهنگی با مشارکت علمای مذاهب اسلامی.

4-   برقراری ارتباط با نخبگان و چهره­های برجسته سازمان­های مردم نهاد وابسته به اهل تسنن و زمینه سازی برای تنظیم روابط و مناسبات آنان با همتایان ایرانی.

5-   معرفی کتب و نشریات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مراکز مهم فرهنگی و دینی محل مأموریت رایزنان فرهنگی.

6-   ترغیب رایزنان فرهنگی به ایجاد سایت «ثقافه التقریب» به منظور معرفی فلسفه تقریب و تعمیق فرهنگ همگرایی در جهان اسلام با مشارکت نخبگان مناطق مأموریت آنان.

7-   تجهیز و تقویت کتابخانه­ها و مراکز علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی با اهتمام  رایزنان فرهنگی از طریق توزیع کتب و نرم افزارها و نشریات تقریبی.

8-   معرفی نخبگان تقریبی جهان اسلام به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی.

9-   همکاری رایزنان فرهنگی با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای برگزاری کنفرانس­های وحدت اسلامی در پایتخت­های جهان اسلام با مشارکت علمای بلاد اسلامی.

10-روشنگری علمی و فرهنگی در برابر جریان­های منحرف و تکفیری.

ز: وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

1-   گنجاندن مطالب و موضوعات تقریبی درکتب و معارف اسلامی و تشویق پزوهشگران برای تولید علم در عرصه تقریب.

2-   افزودن درس فقه مقارن بر برنامه آموزشی دانشکده­های فقه و حقوق اسلامی.

3-   برقراری ارتباط بین دانشگاه­های ایران و جهان اسلام برای تبادل استاد و دانشجو.

4-   حمایت از ایجاد کرسی­های نظریه پردازی در حوزه تقریب در مراکز علمی و دانشگاهی.

5-   گنجاندن درس فرهنگ تقریب در دروس عموی و اختیاری.

6-   حمایت از دانشگاه مذاهب اسلامی و شعب آن و صدور مجوز های لازم برای توسعه کمی و کیفی آن.

7-   برقراری ارتباط فعال با اتحادیه دانشگاه­های جهان اسلام و بهره­برداری از ظرفیت­های آن.

8-   تسهیل مراحل جذب دانشجویان مسلمان خارجی برای تحصیل در دانشگاه­های ایران اسلامی.

9-   اعطای تسهیلات به صاحبان رساله­های دکتری با محتوی معارف اسلامی به صورت مقارن و تطبیقی و معرفی آثار برتر از طریق جشنواره­های علمی.

10-  حمایت از برگزاری اردوهای علمی، تفریحی، ورزشی دانشجویان شیعه وسنی با رویکرد تقریبی.

11-  حمایت  از نشریات علمی، پژوهشی و ترویجی با محتوای تقریبی.

12-  حمایت عملی و علمی از دانشگاه مذاهب اسلامی برای برگزاری یادواره­های ویژه معرفی مصلحان دینی و طلایه داران تقریب در ایران و جهان اسلام.

13-  میزبانی از وزیران و استادان و روسأی دانشگاه­های معتبر جهان اسلام برای چاره اندیشی در باب مبارزه با تکفیر و افراط و بسط فرهنگ همگرایی و اتحاد و اعتدال در بین نخبگان مسلمان و پیدا کردن راه­کار برای رفع  چالش­های کشورهای اسلامی.

14-  برنامه­ریزی برای مبادله استاد و دانشجو و ایجاد فرصت­های مطالعاتی با رویکرد تقریبی و متناسب با نیازهای جهان اسلام.

15-  کمک به راه­اندازی تشکل­های دانشگاهی برای حمایت از تقریب در جهان اسلام.

16-  همکاری با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در اعطای «نشان تقریب» به نخبگان تقریبی ایران و جهان اسلام اعم از شیعه و سنی.

 

ح: سازمان تبلیغات اسلامی

1-         آموزش فقه مقارن و فرهنگ تقریب به طلاب اعزامی به مناطق مرزی و دومذهبی.

2-   نظارت برکتب و نشریات و نرم افزارهای قابل توزیع در مناطق سنی نشین بارویکرد تقریبی.

3-   معرفی مشترکات دینی از طریق عالمان و مبلغان مذهبی در مناطق سنی نشین.

4-   انجام مطالعات میدانی در مناطق مرزی با کمک مراکزعلمی وپژوهشی برای شناخت عوامل ایجاد اختلاف و راه­های حرکت به سمت اتحاد ملی و انسجام اسلامی.

5-   اهتمام در پژوهش­های دینی درعرصه قرآن و سنت با تمرکز برمنابع معتبر فریقین و معرفی مواریث مشترک مذاهب اسلامی.

6-   برگزاری جلسات علمی و مذهبی برای تحکیم وحدت اسلامی در مناطق دو مذهبی با شرکت نخبگان و عالمان و مباغان دینی شیعه و سنی و مبارزه عملی با واگرایی فضلای مذاهب اسلامی از طریق توسعه فرهنگ همگرایی و تعامل.

7-   جلب مشارکت علمای اهل سنت برای چاره­اندیشی جهت رویارویی با جریان های افراطی و تکفیری و رشد آگاهی جوانان اهل سنت در این زمینه.

8-   تشویق روحانیون شیعه و سنی برای تولید آثار مشترک در باب مناقب اهل بیت عصمت و طهارات (ع) با بهره­گیری از منابع معتبر مذاهب اسلامی.

9-   جلب مشارکت علما، طلاب و دانشجویان اهل تسنن برای گرامیداشت ایام الله جشن­های پیروزی انقلاب اسلامی و مناسبت­های دینی و ملی و برگزاری مراسم میلاد پیامبر اعظم(ص)      و اولیای دین.

10-  همکاری با نمایندگان ولی فقیه در امور­ اهل سنت در اجرای سیاست­ها و برنامه­های فرهنگی و دینی.

11-  راه­اندازی سایت­های علمی، تحلیلی، و اطلاع­رسانی درمناطق سنی نشین با جهت­گیری تقریبی به کمک نخبگان علمی اهل سنت

12-  حمایت از نشرآثار علمی و دینی فضلای اهل سنت در حوزه اتحاد و همگرایی.

13-  حمایت از برگزاری اردوهای فرهنگی جوانان شیعه و سنی با گرایش اتحاد ملی و انسجام اسلامی.

14-  برگزاری مسابقات حفظ و قرائت قرآن و احادیث نبوی ویژه نوجوانان اهل تسنن و اهل تشیع و تشویق چهره­های برتر در سطوح منطقه ای و ملی.

15-  کمک به صداوسیمای مراکز استان­های دو مذهبی برای برگزاری میزگرد­های تقریبی با حضور عالمان شیعه و سنی و ترویج فرهنگ همصدایی و وحدت اسلامی.

16-  زمینه­سازی برای اقامه نماز جماعت در مساجد باحضور نمازگزاران شیعه و سنی و نعکاس و بازتاب اخبار مصور این حرکت از طریق صدا وسیما.

17-  مشارکت فعال در راه­اندازی ستادهای گرامیداشت هفته وحدت و تشریح فلسفه این نامگذاری از دیدگاه امام راحل و مقام معظم رهبری و آثار اجتماعی آن.

18-  معرفی مصلحان دینی و پیشوایان و طلایه­داران تقریب در نشریات محافل و مجالس دینی.

19-  ترغیب مبلغان مذهبی دربیان خطر تکفیر و تفرقه­گرایی و حکمت وحدت و اخوت اسلامی.

20-  توجیه سخنرانان و مداحان جوان درجهت رعایت احترام به پیروان مذاهب اسلامی و اجتناب از اهانت به مقدسات آنان و ضرورت تمرکز بر مشترکات اسلامی.

 

شایان ذکر است: افزون بر این دستگاه برای تعداد دیگری از نهادها باید وظایف تقریبی تعریف و تنظیم شود که متعاقباً این کار انجام خواهد گرفت.

 [1]در صورتی که این شورا  با حضور معاونت امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شود ریاست شورا  برعهده آن معاونت می باشد.

 

 

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها