شنبه 5 بهمن 1398 29 جمادی‌الاول 1441 Saturday 25 January 2020

.

.

.

 مولوی ‌پارسا: در بسیاری از کتب اهل سنت از علوم رضوی استفاده می‌شود‌
1397/05/09 136

 مولوی ‌پارسا: در بسیاری از کتب اهل سنت از علوم رضوی استفاده می‌شود‌

امام جمعه اهل سنت ‌سرخس گفت: همانطور که اهل تشیع امام رضا (ع) را به علمیت می‌شناسند اهل تسنن نیز همین برداشت را داشته و از علم ایشان بهره‌های زیادی برده‌اند و در بسیاری از کتب اهل سنت از علوم رضوی استفاده می‌شود.

امام رضا (ع) یکی از اهل بیت است که قبر مبارکشان در ایران قرار گرفته و مشتاقان زیارت این امام بزرگوار به حریم آنها پناه می‌آورند.

در میان این خیل عاشقان علاوه بر شیعیان اهل تسنن نیز وجود دارند که آنها نیز علاقه بسیار زیادی به این امام بزرگوار دارند و مراتب دلدادگی خود را با زیارت ایشان همواره ابراز کرده‌اند استان خراسان رضوی نیز از دسته استان‌هایی است که جمعیت اهل تسنن در آن بالا بوده و همواره کاروان‌هایی از شهرستان‌های دارای جمعیت اهل سنت به زیارت عالم آل محمد روانه هستند خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس گفت‌وگویی با مولوی احمد پارسا امام جمعه اهل تسنن شهرستان سرخس داشته که مشروح آن در زیر آمده است.

تسنیم: اگر بخواهید به نوعی احساسات اهل سنت را به امام رضا (ع) بیان کنید چه می‌گویید؟

مولوی پارسا: حضرت امام رضا (ع) متعلق به همه مسلمانان هستند و جزو اهل بیت پیامبر (ص) به حساب می‌آیند و همانطور که شیعیان به اهل بیت ارادت دارند اهل تسنن هم به آنها ارادت دارند و ما در نمازهایمان همواره از اهل بیت پیامبر (ص) یاد می‌کنیم و حضرت امام رضا (ع) نیز جایگاه ویژه خود را دارند چراکه به ایران آمده و همه ما ایرانیان به ایشان ارادت ویژه‌ای داریم.

واقعیت این است که حضرت امام رضا (ع) متعلق به ما هم هست و علاوه بر تمام مسلمانان به همه عالم بشریت تعلق دارد هم اکنون نیز دهه کرامت بوده و کرامت هم یکی از صفات ویژه انسان‌ها است چراکه خدواند درقرآن خود می‌فرماید که ما انسان‌ها را مکرم کردیم و باید گفت که کرامتی که امام رضا (ع) دارند متعلق به تمام بشریت است.

در اعصار قبل اهل تسنن برای کسب فیض از حرم مطهر رضوی به مشهد سفر کرده و هم اکنون نیز تعداد زیادی از اهل سنت به زیارت امام رضا (ع) آمده و ار فضای معنوی این حرم استفاده می‌کنند و در آن نماز می‌گذارند.

تسنیم: از دیدگاه شما ما چگونه از اهل بیت و به ویژه امام رضا (ع) که بارگاه‌شان در ایران قرار گرفته می‌توانیم برای تقریب مذاهب اسلامی استفاده کنیم؟

مولوی پارسا: وجود مبارک حضرت امام رضا (ع) عامل بسیار قوی برای تقریب مذاهب است چراکه همه مذاهب به ایشان ارادت دارند ما می‌بینیم که علما و عرفای بزرگ اهل سنت از زمانی که قبر مبارک این حضرت در مشهد مقدس قرار گرفته به زیارت ایشان می‌آمدند.

در واقع وجود مبارک ایشان عامل بزرگی برای تقریب بین مذاهب بوده و همین که مرام و سیره ایشان را ادامه بدهیم به ما کمک می‌کند؛ ما باید به آنچه که ایشان عمل می‌کردند عمل کنیم.

تسنیم: ویژگی اصلی که سبب می‌شود امام رضا (ع) در بین اهل سنت دارای محبوبیت باشند چیست؟

مولوی پارسا: ویژگی اصلی این حضرت این است که جزو اهل بیت پیامبر اکرم (ص) هستند و اهل سنت هم ارادت بسیار زیادی به ایشان دارند و همین که در مباحث و مناظراتشان و به تمام ادیان توجه داشتند سبب محبوبیت بیشتر ایشان شده است؛ در واقع باید گفت که ایشان هم علاوه بر اینکه عامل تقریب هستند عامل وحدت هم هستند.

ایشان در طول حیات خود علاوه بر اینکه به شیعیان توجه داشتند و با در نظر گرفتن اخلاق و رأفت اسلامی با اهل سنت نیز برخورد خوبی داشتند و همین سبب شده که مردم ارادت خوبی نسبت به این امام بزرگوار داشته باشند.

بزرگان اهل نست نیز همگی توجه ویژه‌ای به امام رضا (ع) داشته‌اند چراکه ایشان از اقطاب علم اسلامی و از فرزندان پیامبر اکرم (ص) بودند که از ظرفیت‌های وی برای ارتقای علم و آگاهی استفاده می‌شد.

تسنیم: در کتب اهل سنت برای امام رضا (ع) چه ویژگی‌هایی بر شمرده می‌شود؟

مولوی پارسا: در کتب هم از ویژگی‌های ایشان موضوعات زیادی به زبان آمده که از جمله آنها این بود که مردم را توصیه به دوستی و وحدت می‌کردند و علاوه بر این به پایبندی به ارزش‌ها و اخلاق نیز تأکید داشته‌اند.

خواسته ما این است که جامعه علاوه بر ارادت و زیارت کردن امام رضا (ع) به عنوان یکی از اهل بیت پیامبر به سیره و نحوه رفتار وی نیز توجه داشته باشند و همه اقداماتی که باید برای نزدیکی مسلمانان به هم صورت گیرد را انجام دهند.

تسنیم: هم اکنون یکی از حربه‌های دشمن ایجاد تفرقه بین مسلمانان بوده و شما فکر می‌کنید چگونه می‌توان با کمک گرفتن از امام رضا (ع) بر این حربه‌ها فائق آمد؟

مولوی پارسا: وقتی که کشورهای غربی می‌خواهند که مشکلاتی را در کشورهای مسلمان ایجاد کنند اقدام به ایجاد یک سری شبهات بین جوانان کرده و مسلما ما باید آگاه باشیم و این شبهات را در نظر بگیریم و جواب رد به آنها بدهیم؛ به آنها نباید با دید مثبت نگاه کرد بلکه باید با دید مثبت به آنها دقت کرد و خود مسلمانان باید به مشترکات خود تأکید کرده تا حربه‌های غربی‌ها نتواند برای مسلمانان کارگر بیافتد.

تسنیم: امام رضا (ع) به عالم ال محمد معروف هستند اهل سنت چگونه از علم ایشان بهره‌مند شده‌اند؟

مولوی پارسا: اهل سنت هم این حضرت را عالم آل محمد (ص) می‌دانند و ایشان یکی از علمایی بودند که در زمان‌شان شبهات بسیار زیادی وجود داشت و به همین علت ایشان به مناظرات زیای می‌پرداختند که بتوانند شبهات افراد را برطرف کنند و باید گفت همانطور که اهل تشیع امام رضا (ع) را به علمیت می‌شناسند اهل تسنن نیز همین برداشت را داشته و از علم ایشان بهره‌های زیادی برده‌اند و در بسیاری از کتب اهل سنت از علوم رضوی استفاده می‌شود.

هم اکنون احادیث و روایاتی از امام رضا (ع) در کتب اصلی اهل سنت وجود داشته که آنها را راویان اهل سنت در آن زمان در جلسات بحث و درس نقل کرده و تا به امروز رسیده است.

همچنین حدیث ایمان که شیعیان آن را سلسله‌الذهب می‌نامند در تعداد زیادی از کتب اهل سنت آمده شده و حتی از برخی از  روایات ایشان به عنوان مرجع برای دریافت مفاهیم فقهی اهل سنت شده است.

منبع : تسنیم

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها