دوشنبه 7 بهمن 1398 1 جمادی‌الثانی 1441 Monday 27 January 2020

.

.

.

نگاهی به چهل سال چالش و چهل سال پیروزی ایران
1397/11/16 130

نگاهی به چهل سال چالش و چهل سال پیروزی ایران

در چهلمین بهار آزادی خوب است نگاهی به ابعاد این چالش­ها و پیروزی ها بیندازیم. جامعه شناسان، سیاست مداران و متفکران می توانند از زوایای گوناگون تقابل بین این چالش­ها و پیروزی­ها را مطالعه و کالبد شکافی کنند. نگارنده این سطور به تناسب کار خود تنها از زاویه فرهنگی و اجتماعی به صورت مجمل به بازخوانی 10مورد از اهم این چالش­ها و پیروزی­ها می­پردازد. 

بسمه تعالی

 نگاهی به چهل سال چالش و چهل سال پیروزی ایران

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه¬ای(مدظله العالی) فرموده اند:

 «یک حقیقت مهمّی در اینجا وجود دارد که گاهی از چشم بعضی‌ها پنهان میماند، از کثرت وضوح مخفی میشود. آن حقیقت یک حقیقت درخشانی است و آن، این است که در این چالشِ چهل‌ساله، طرفی که مغلوب شده آمریکا است، طرفی که پیروز شده جمهوری اسلامی است؛ این حقیقتِ بسیار مهمّی است. دلیل بر اینکه آمریکا مغلوب شده چیست؟ دلیلش این است که حمله را او شروع کرده، کارهای فسادانگیز را او انجام داده، تحریم را او کرده، حمله‌ی نظامی را در واقع او کرده، امّا به مقاصد خودش نرسیده؛ این دلیل شکست آمریکا است .»

در چهلمین بهار آزادی خوب است نگاهی به ابعاد این چالش¬ها و پیروزی ها بیندازیم. جامعه شناسان، سیاست مداران و متفکران می توانند از زوایای گوناگون تقابل بین این چالش¬ها و پیروزی¬ها را مطالعه و کالبد شکافی کنند. نگارنده این سطور به تناسب کار خود تنها از زاویه فرهنگی و اجتماعی به صورت مجمل به بازخوانی 10مورد از اهم این چالش¬ها و پیروزی¬ها می¬پردازد. 

1- چالش براندازی: 

از سپیده دم پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا خط و نشان می کشید و به دست¬پرورده ¬های ورشکسته خود نوید تغییر نظام جدید التأسیس را می¬داد و با کمک عمال داخلی و خارجی خود از همه ترفندها و نیرنگ¬ها جهت از میان بردن نظام نوپای اسلامی طراحی و برنامه¬ریزی کرد ولی خداوند بروفق سنت¬های حاکم بر جهان آفرینش من جمله قاعده «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدامَكُم » و حکمت روشن «وَ الَّذِينَ جاهَدُوا فِينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ » امام و امت مسلمان ایران را راهنمایی و یاری کرد و اسباب خذلان امپریالیسم آمریکا را فراهم کرد و امروز علی¬رغم همه رجزخوانی¬های کاخ سفید، ملت بزرگ ایران با استقامت و استحکام چهلمین بهار آزادی را جشن می-گیرند و خود را برای پیشرفت و ترقی و تعالی ایران اسلامی در پنجاه سال اول قرن پانزدهم هجری شمسی برمدار اندیشه¬های رهبر معظم انقلاب اسلامی آماده می¬کنند. 

2- چالش استمرار وابستگی:

دولت آمریکا پس از شکست ژنرال رابرت هایزر در طراحی کودتا و کشتار همگانی ملت مبارز ایران در بهمن 1357 و پیروزی  انقلاب اسلامی تصمیم گرفت تا با حمایت از خط لیبرالیسم نفوذ خود را در ایران حفظ کند و با تسلط بر بازار نفت و صدور کالاهای مصرفی و جلوگیری از شکوفایی اقتصادی ملت ایران، راه را برای غارت منابع ملی هموار کند. روشن است در دل وابستگی اقتصادی و سیاسی جلوه های بارز وابستگی فرهنگی نمایان بوده و اگر موفق می¬شد با اعمال سلطه بر فرهنگ، سیاست و اقتصاد ایران انقلاب اسلامی را دستخوش استحاله می کرد ولی هوشمندی و درایت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و ملت بزرگ ایران نقشه¬های شیطان بزرگ را نقش برآب کرده و ایران اسلامی با اتکاء بر اصل درخشان «ما می توانیم» از کمند وابستگی رها گردید و در حوزه فرهنگ، سیاست و اقتصاد و فناوری تبدیل به یک نظام صاحب سبک و مبتکر در جهان معاصر شد و راه¬های جدیدی را در پیش پای ملت ها گشود و افق¬های متفاوتی را به جهانیان نشان داد و واژه استقلال را به درستی معنی کرد. 

3- چالش تضعيف وبی رمق كردن نظام

آمريكا براي زمين¬گير كردن انقلاب اسلامي وعقب نگاه داشتن و ناتوان ساختن ايران اسلامي از دو حربه جنگ و تجاوز نظامي با محوريت رژيم بعث عراق و تحريم استفاده كرد و گمان داشت كه ايران در اثر اين دو جريان رونق و رمق خود را از دست مي¬دهد و در برابر قدرت هاي شيطاني سر تسليم فرود مي-آورد. ليكن در پرتو هدايت و ولايت عظماي الهي و اهتمام رهبر بزرگوار و ملت خردمند و متدين ايران، صحنه هاي شگفت انگيز ديگري پيش آمد و دانشمندان جوان در همه عرصه ها دست به خلاقيت و نوآوري زدند واز تهديدها فرصت ساختند و نشان دادند كه ايراني مسلمان باج به گرگ هاي  درنده بين المللي  نمي دهد و در گرما گرم جنگ تحميلي و در اوج تحريم به توليد علم  وساخت فناوري هاي نو مي¬پردازد. ماحصل اين جهاد مقدس علمي واستقامت همگاني تبديل كردن ايران به يكي از قدرت هاي معتبر جهاني است و امروز صاحبان "حق وتو" از توانايي علمی و صنعتی و نظامی روز افزون ايران حيرت زده اند.

4- چالش تهاجم فرهنگي

آمريكا وقتي از درهم شكستن انقلاب اسلامي و اثرگذاري بر ارادة نسل اول نااميد گرديد به فكر استحاله  فرهنگي نسل هاي جديد افتاد و با صرف ميلياردها دلار و با بهره¬گيري از جنگ نرم و امكانات فضاي مجازي و توليدات هنري مبتني بر سكولاريسم تلاش كرد تا نوجوانان وجوانان را شستشوي مغزي دهد و بين نسل انقلاب و نسل¬هاي بعدي انقطاع و گسل فرهنگي به وجود آورد و ليكن قدرت فرهنگي و معنوي انقلاب اسلامي بالاتر از محاسبات ساده لوحانه نظريه پردازان كاخ سفيد بود  وانقلاب اسلامي با مدد الهي و درايت رهبر معظم انقلاب اسلامي اين نقشه را هم بر باد داد وامروزه علي رغم ريزش هاي ناخواسته با رويش¬هاي فراوان واميد آفرين در تربيت نيروي انساني مواجه هستيم و كساني كه دوران مبارزه و دفاع مقدس را تجربه نكرده اند، محكم در ركاب رهبري ايستاده¬اند و بهتر از نسل اول از آرمان هاي انقلاب اسلامي صيانت مي¬كنند.

5- چالش ناديده گرفتن حقوق بشر در ايران

آمريكا كارنامه سياهي در جنگ افروزي و مردم كشي دارد و سوابق ننگين آن در هيروشيما، ناكازاكي، ويتنام، غرب آسيا وخليج فارس نشانگر سبعيت وتوحش اين نظام سركوب¬گر است. نظامي با اين همه بد نامي و ناكامي در طول چهل سال گذشته با سوء¬استفاده از نهادهاي  بين المللي ايران را به عنوان ناقض حقوق بشر معرفي مي¬كند. دولت داعش آفرين آمريكا كه سرچشمه تروريسم بين المللي است با پررويي نظام قضايي ايران را زير سؤال مي برد و به آن برچسب نقض حقوق بشر مي زند. جمهوري اسلامي ايران با اتكاء به احکام اسلامی و رعايت حقوق بشراسلامي نشان داده است كه مدافع حق¬الناس وحافظ حقوق فردي واجتماعي مردم است و بر مبناي فقه وحقوق اسلامي از حق همه شهروندان با هر دين و مذهبي عادلانه صيانت مي¬كند و تبليغات گمراه كننده¬ی آمريكا در داخل و خارج اثر چنداني ندارد و افكار عمومي جهانيان وقعي به ياوه سرايي¬هاي آمريكاييان نمی¬گذارند. مردم دنیا به درستی فهمیده¬اند که طراحان و بنیانگذاران زندان گوانتانامو حق سخن گفتن از حقوق بشر را ندارند.

6- چالش نفوذ و جاسوسي

سازمان سيا و سرويس¬هاي امنيتي غرب در چهل سال گذشته همه راه¬هاي نفوذ را آزموده¬اند و از طرق مختلف عوامل سرسپرده خود را در عرصه هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي و فناوری به ميدان فرستاده¬اند تا از اين رهگذر نظام جمهوري اسلامي ايران را دستخوش بحران و ناامني وتزلزل كنند. اما تفضل الهي وهوشمندي امام و رهبري و بصيرت ملت بزرگ ايران اجازه نداده است تا آنان به اهداف شوم خود نزديك بشوند. نفوذي¬ها به منافع ملی زیان وارد كرده اند اما دستاورد دلخواهي براي اربابان خود نداشته¬اند ومتوجه شده¬اند كه توان اطلاعاتي وخنثى¬گري نظام امنيت ايران به مراتب بالاتر از قدرت مانور عمال نفوذي اجانب است.

7- چالش تروريسم

آمريكا با يك سياست دو سويه از حربه تروريسم عليه نظام استفاده كرده است يعني از يك سو تروريست¬ها را با امكانات واطلاعات براي خرابكاري روانه¬ی ايران كرده است و از سوي ديگر ايران را متهم به حمايت از تروريسم مي¬كند. همه دنيا من جمله متفكران امريكايي مي دانند كه داعش و تروريسم ميوه درخت امپرياليسم آمريكاست و ايران قرباني ترور در چهل سال گذشته است و ريختن خون بيگناهان را حرام مي¬داند و اگر در سرزمين¬های اسلامي مثل فلسطين دفاع مي¬كند، بر مبناي تعاليم اسلامي و بر وفق اخوت دینی است و با ترور وارهاب هيچ نسبتي ندارد و براساس منطق قرآن وسنت وعترت همه را به صلح و برادري دعوت مي كند و با تمركز بر آيه شريفه «...وَتَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوى ... » مسلمانان جهان را به همكاري سازنده در ميادين اقتصادي، علمي، ديني و فرهنگي دعوت مي¬كند.

8- چالش بر چسب ديكتاتوري

دولت آمريكا كه در صدسال اخير همدست كودتاچيان و ديكتاتورها بوده است با طرح رواج دیکتاتوری آخوندي در ايران سعي در ايجاد انحراف در افكار عمومي و واژگون نشان دادن حقايق سياسي واجتماعي داشته است. مردم جهان با چشم باز ديده¬اند كه به طور منظم در ايران ملت به پاي صندوق¬هاي رأي مي¬روند و رؤساي جمهور و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و اعضای شوراها و خبرگان رهبری را انتخاب مي¬كند. ظهور پديده «مردم سالاري ديني» نه تنها شائبه ديكتاتوري را رد كرده است بلكه اراده ملي را با معنويت در هم آميخته است و افق جديدي در فضاي سياسي منطقه به ارمغان آورده است. هر چند آمريكا هنوز هم به كمك بنگاه¬هاي خبر پراكني و رسانه هاي متعدد خود بر الصاق بر چسب ديكتاتوري بر پيشاني  نظام اسلامي پافشاري مي¬كند، لیکن كاملا واقف است كه نظام جمهوري اسلامي متكي بر انتخابات و برخاسته از آراء آزادانه ملت است و انديشكده هاي غربي هم بر اين حقيقت گواهي مي¬دهند و بين مردم و نظام اسلامي فاصله¬اي نمي بينند.

جمهوري اسلامي ايران در دوران دفاع مقدس و زير آتش مهيب موشك¬هاي دشمن بدون وقفه انتخابات برگزار كرده است و با طراحي وارائه الگوي مردم سالاري ديني فصل جديدي به ادبيات سياسي جهان افزوده است.

9- چالش جنگ افزارهاي اتمي

آمريكا و همدستانش در طول دهه¬های گذشته به دروغ ايران را متهم به تلاش برای دستیابی و ساختن بمب اتم مي¬كنند. هر چند بعد از برجام مقامات آژانس بین¬المللی انرژي اتمي بيش دوازده بار رسما گواهي داده¬اند كه ايران فعاليتي براي توليد جنگ افزار اتمي ندارد، باز هم رئيس جمهور ¬آمريكا با پررويي سازمان سيا را ساده لوح قلمداد مي¬کند و به گزارش آن مبني بر فقدان فعاليت¬هاي هسته اي در ايران ايراد مي¬گيرد و با جهل مركب ايران اسلامي را متهم مي¬كند. امروز جهانيان به دو حقيقت پي برده اند:

 نخست: ايران همان طور كه رهبري معظم فرموده اند توليد بمب اتم را حرام مي داند و به انجام پژوهش¬هاي صلح آميز هسته اي با كمك جوانان دانشمند خود استمرار مي دهد و هر روز هم به اكتشاف صلح آميز هسته اي جديدي دست مي يابد.

 دوم: آمريكا غیرقابل اعتماد است و به ايران بر چسب دروغ مي¬زند و سازمان سيا هم به واهي بودن آن تهمت ها واقف است وآمريكا با بهانه تراشي، ننگ پيمان شكني را بر خورد هموار مي¬کند و يك جانبه و با شرارت از برجام خارج مي¬شود و در آتش تحريم ها مي¬دمد. شكست ايالات متحده آمريكا در چسباندن اين اتهام به ايران از بديهيات سياسي عصر ماست.

10- چالش تفرقه بين پيروان مذاهب اسلامي

آمريكا از همان ابتداي تشكيل حكومت اسلامي در ايران به فكر ايجاد تفرقه و جنگ¬هاي داخلي وخارجي بين مسلمانان افتاد و از همه امكانات خود در اين راه استفاده كرد و از پادوهاي نظام سرمايه داري وسوسياليسم براي جنگ¬افروزي بهره¬گرفت. امام خميني(رضوان¬الله عليه)با تمركز بر وحدت كلمه و مقام معظم رهبري(مدظله العالی) با تاكيد بر تقريب بين پيروان مذاهب اسلامي، دسايس امريكا را خنثى كردند ومردم مسلمان اعم از شيعه وسني در پرتو بیداری اسلامی و با درک توطئه¬های آمریکا و اسرائیل غاصب، دست رد بر سينه پركينة اجانب زدند. آمريكا در اين فكر بود كه در ايران اكثريت شيعه را با اقليت سني درگير كند و در جهان اسلام اكثريت سني را به جان اقليت شيعه بیندازد ولي هوشمندي و بصيرت ملل اسلامي و عالمان دين اعم از شيعه و سني آمريكا را مستأصل كرد و اجازه نداد تا استعمار نو تفرقه بيندازد وحكومت كند و ثروت مردم مسلمان را غارت كند.

آمريكا براي غارت دلارهاي نفتي كشورهاي عربي با شيعه هراسي، ايران هراسي و اسلام هراسي تلاش مي¬كند تصوير خشنى از اسلام و ايران نشان دهد و براي تامين آرامش شكننده اسرائيل جنگ هاي طايفه اي و مذهبي در امت اسلامي رواج دهد. برخي هم دانسته يا نادانسته زير بار اراجيف آمريكا رفته¬اند و براي ايران به گمان خود خط و نشان مي¬كشند ولي وجدان امت اسلامي بيدار است و مي¬داند كه ايران تهديدي براي هيچ كشوری نيست وتنها با دولت غاصب و طغيانگر اسرائيل مخالف است و با اتكاء به آيات شريفه «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا .... » و«إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ... » مسلمانان را به برادري و همبستگي دعوت مي¬كند. شاهان و شيوخ جنوب خليج فارس به خوبي مي¬دانند كه ايران اسلامي خطري براي آنان نيست. و تا کنون آمریکا در ایجاد جنگ های فراگیر مذهبی در منطقه چندان توفیقی به دست نیاورده است.

شایان ذکر است که این ده چالش و ده پیروزی نمونه ای بارز از تحولات 40سال اخیر است زیرا آمریکا و متحدانش در عرصه¬های گوناگون کارشکنی¬های ریز و درشت دیگری داشته اند اما در همه¬ی میدان¬ها به بن¬بست خورده اند. بدون تردید نظام استعماری و سلطه¬گر آمریکا در دهه¬ی پنجم پیروزی  و حیات طیبه انقلاب اسلامی دست از شیطنت و مداخله و خرابکاری برنخواهد داشت، از همین رهگذر لازم است آحاد مردم، دولتمردان، روشنفکران، عالمان و همه میهن دوستان؛ همه با هم متحد و متفق پشت سر امام و رهبر فرزانه انقلاب حرکت کنند و نشان دهند که آمریکا هیچ غلطی نمی¬تواند بکند.

دکتر سیداحمد زرهانی

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها